PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe 248 mln zł z Unii na przedszkola

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 kwietnia 2011 - 06:28
Dodatkowe 248 mln zł z Unii na przedszkola

Do samorządów trafią dodatkowe unijne pieniądze na przedszkola – zapowiada resort edukacji narodowej. Dzięki temu będzie można uratować przed likwidacją kilkaset placówek.
Ministerstwo Edukacji zrezygnowało z 63 mln euro na projekty systemowe i przesunęło te pieniądze do regionów na wsparcie przedszkoli – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Niepewny los dotowanych przedszkoli

Kwota ta to jedna czwarta wszystkich środków przewidzianych na lata 2007-2013 na zakładanie przedszkoli i wsparcie już istniejących placówek.

Samorządy chwalą decyzję ministerstwa, bo rozwiąże ona problemy gmin, których nie stać na utrzymanie przedszkoli po zakończeniu finansowania z UE.

Nie ma jeszcze decyzji o sposobie podziału tych środków. Resort rozwoju regionalnego i marszałkowie województw muszą zdecydować, czy pieniądze otrzymają te samorządy, które nie korzystały z dotacji, czy te, które je pozyskały, ale nie stać ich na utrzymanie utworzonych placówek. Zdaniem gmin dotacje powinny trafiać do jednych i do drugich.

Czytaj też: Wzrosną opłaty za przedszkola

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, przesunięcie środków dokona się w ramach przeglądu śródokresowego programu kapitał ludzki. Zmiany muszą wcześniej zaakceptować Rada Ministrów i Komisja Europejska – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.