PARTNER PORTALU
 • BGK

Dodatkowe godziny, czyli przedszkolne eldorado wg MEN

 • tvs.pl    10 września 2013 - 11:40
Dodatkowe godziny, czyli przedszkolne eldorado wg MEN

Rodzice nie będą musieli wykładać kolejnych pieniędzy ze swojej kieszeni. Samorządy otrzymają dotację, dzięki której będą mogły opłacać dodatkowe zajęcia w przedszkolach. MEN twierdzi, że nieporozumieniem jest twierdzenie, jakoby ustawa pozbawiała takich zajęć dzieci.
Czy rzeczywiście takie zajęcia są powszechnie dostępne? Są gminy, które przyznają otwarcie, że dotacje z budżetu państwa mogą nie pokryć w całości kosztów.

Przyszłość przedszkoli rysuje się w różowych barwach. Przynajmniej według Ministerstwa Edukacji Narodowej. "- Lubimy rysować. - Układać klocki i rysować. - Lubie jak razem spędzamy czas. - Ja lubię jak wychodzimy na podwórko" -opowiadają o swoich codziennych zajęciach dzieci z przedszkoli w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach, które odwiedziliśmy z kamerą.

Na przeciw oczekiwaniom dzieci wyszła właśnie szefowa resortu. Od 1 września rodzice za każdą dodatkową godzinę spędzoną przez ich pociechy w przedszkolu płacą maksymalnie... złotówkę. Wcześniej było to nawet kilka złotych. Różnica ma zostać pokryta przez miasta z dotacji z ministerstwa.

"-Więcej środków z tej dotacji przeznaczają na rekompensatę zmniejszonych dochodów, ale również im wystarcza na rozwój edukacji w przedszkolu" - wylicza Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Czytaj też: Szumilas o zajęciach dodatkowych

Jedno ze świętochłowickich przedszkoli przed reformą, za każdą nadgodzinę spędzoną przez dziecko w placówce pobierało 2 zł 40 gr.

"-W tej chwili mieliśmy dosyć dużo dzieci w godzinach ponad minimum programowego i liczymy, że dzieci nadal zostaną, mimo, że będzie to tylko złotówka, to będzie tych dzieci więcej, bo będzie to oferta korzystniejsza dla rodzica" - mówi Teresa Bednarek, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 13 w Świętochłowicach.

Z ministerstwa do końca roku miasto ma dostać blisko 600 tys zł dotacji. Na zajęcia dodatkowe w przedszkolach blisko 400 tys. Dzisiaj nie wiadomo jeszcze, na co konkretnie wystarczy. "-Tak naprawdę najbliższe 4 miesiące pokażą ile zostanie w gminie, czy tak naprawdę zbilansujemy się na przysłowiowe zero. Mam nadzieję, że gminy do tego systemu nie dopłacą" - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Czytaj też: Przedszkola za złotowkę. Jak to będzie wyglądało?

W Siemianowicach Śląskich w społecznym przedszkolu płacą tylko rodzice. Miasto tej placówki nie dotuje. Czesne to ponad 500 zł miesięcznie. "-Zajęcia dodatkowe, to są takie zajęcia, które jakby przybliżają dzieci do natury, tak więc pracujemy z woskiem pszczelim, materiałami takimi jak runo owcze. Dodatkowo dzieci uczą się tu języka angielskiego" - wylicza Ewa Kaszubowska, Przedszkole Społeczne w Siemianowicach Śląskich.

Rodzice tych przedszkolaków poszli o krok dalej. Postanowili... założyć własną szkołę podstawową, ta ma ruszyć za rok. Również będzie płatna, a nauczyciele mają stawiać przede wszystkim na praktykę.

"-Np. nauka geografii. Pokazanie dzieciom co to jest skala na mapie, to nie tylko poprzez tłumaczenie że zobaczcie tu są mniejsze znaczki na mapie, a tu większe. Ale niech te dzieci sobie idą i starają się taką mapę stworzyć" - argumentuje Jolanta Zrałek, inicjatorka założenia społecznej szkoły podstawowej.

Na razie MEN stara się stworzyć przedszkolakom i ich rodzicom komfort kształcenia. Bo przecież czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Nie koniecznie do tego dopłacając.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • podpisałem, 2013-09-10 22:38:32

  @L. Kołodziejczyk - tak, taka jest smutna rzeczywistość, wiec nie mówmy "samorzady", ale "samo-rządy".
 • L. Kołodziejczyk, 2013-09-10 16:13:31

  To że samorządy dostaną dotację, to nie znaczy że wydadzą je na dodatkowe zajęcia. Z dotacji nie muszą się rozliczać, więc wydadzą na co chcą !!! Samorządy dostają również pieniądze na edukację niepełnosprawnych uczniów, które zamiast wspierać niepełnosprawnych idą na inne cele. Dlatego, że też nie ...muszą się z niej rozliczyć. Niech pani Szumilas nie opowiada głupot, bo albo nie wie jak jest albo rżnie głupa. Poczytaj również o jakości edukacji na mierz-wyzej.pl  rozwiń