PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe miliony na promocję czytelnictwa

  • GK    10 marca 2013 - 09:38
Dodatkowe miliony na promocję czytelnictwa

Na zakup nowości dla bibliotek w 2013 r. resort kultury planuje wydać od 20 do 30 mln zł. Ostateczna kwota będzie uzależniona od wydatków na inwestycje w infrastrukturę bibliotek. W roku bieżącym będzie to aż 44, 8 mln zł.
7 mln 813 tys. zł wynosi tegoroczny budżet priorytetu „promocja czytelnictwa" realizowanego przez ministra kultury programu „Promocja literatury i czytelnictwa".

W porównaniu z rokiem 2012 ( 3,9 mln zł) oznacza to wzrost o 100 procent. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski rozpatrzył odwołania zgłoszonych wniosków, przeznaczając na nie 2 mln 760 tys. zł. W pierwszym etapie budżet priorytetu wynosił ponad 5 mln zł.

Czytaj też: Bibliotekom trzeba ułatwić pracę

Realizacja programu „Promocja literatury i czytelnictwa" (priorytety: literatura, promocja czytelnictwa oraz czasopisma) to jedno z działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz rozwoju czytelnictwa w Polsce. Resort systematycznie przekazuje na ten cel coraz większe środki finansowe.

Chodzi m.in. o zakup książek, inwestycje w infrastrukturę, programy promocyjne, szkolenia bibliotekarzy, a także budżety Instytutu Książki i Biblioteki Narodowej. W 2013 r. przeznaczonych na to zostanie 175, 5 mln zł (dla porównania: 2012 r. - 166, 2 mln zł, 2010 r. - 104, 6 mln zł).

Na zakup nowości dla bibliotek w 2013 r. resort planuje wydać od 20 do 30 mln zł. Ostateczna kwota będzie uzależniona od wydatków na inwestycje w infrastrukturę bibliotek - w roku bieżącym będzie to aż 44, 8 mln zł (w 2005 r. - 1,6 mln zł).

Wspieranie modernizacji bibliotek w małych ośrodkach (do 50 tys. mieszkańców) jest celem priorytetu Biblioteka+ w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+. W latach 2011-2015 na dofinansowanie tych zadań MKiDN przeznacza 150 mln zł.

Program MAK+, pozwalający na dostęp on-line do katalogów bibliotek publicznych działa już w 800 placówkach na terenie całej Polski, obejmując ponad 1,5 mln skatalogowanych książek, co znacznie ułatwia dostęp do poszukiwanych pozycji.

Rośnie też liczba bibliotek z bezpłatnym dostępem do internetu - obecnie jest ich ponad 7, 5 tys. (2005 r.- 2 tys., 2010r.- 6,5 tys.).

Regularnie zwiększa się liczba książek, które można przeczytać bez ponoszenia żadnych opłat. MKiDN od 2007 r. prowadzi kolejne programy wspierające digitalizację dzieł literatury polskiej. Dzięki temu Polska jest obecnie jednym z europejskich liderów pod względem liczby zeskanowanych woluminów, które stopniowo są udostępniane w internecie (tylko Biblioteka Narodowa zeskanowała już niemal 300 tys. książek).

Na realizację trzyletniego programu szkoleń menadżerskich i informatycznych dla bibliotekarzy MKiDN przeznaczyło 6 mln zł . W efekcie- do 2012 r. przeszkolono ponad 2 tys. bibliotekarzy.

Dzięki staraniom resortu kultury stawkę 0 proc. VAT na książki udało się utrzymać aż do kwietnia 2011 r. Kolejne działania doprowadziły do zachowania najniższej możliwej w Unii Europejskiej stawki, tj. 5 proc. na książki drukowane oraz audiobooki.

MKiDN popiera analogiczne zmniejszenie stawki VAT na e- booki, co znajduje potwierdzenie m.in. w zapisach projektu Strategii rozwoju kapitału społecznego 2020, której koordynatorem jest minister kultury.

Ministerstwo realizuje też programy tworzenia mody na czytanie, jak również wspierania kompetencji czytelniczych. Wspiera m.in. kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom" realizowaną przez Fundację ABCXXI. Akcja uświadamia rolę czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka.×
KOMENTARZE (1)

  • gość, 2013-03-11 12:58:18

    Wszystko to pięknie, tylko żal, że są biblioteki, które wydają otrzymane w ramach programu pieniądze całkowicie bezmyślnie. Skoro zgodnie z założeniem są to pieniądze na zakup nowości, niech to będą nowości a nie uzupełnianie księgozbioru, bo jst daje mało kasy więc teraz skorzystamy z okazji. Poza ...tym nie zawsze to co odpowiada bibliotekarzowi odpowiada czytelnikom. Wiem, że trudno zaspokoić potrzeby wszystkich czytelników, ale jakiś kompromis trzeba wypracować.  rozwiń