PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowy sprawdzian dla szóstoklasistów

  • PAP    5 czerwca 2012 - 08:27
Dodatkowy sprawdzian dla szóstoklasistów

We wtorek rano przeprowadzony zostanie sprawdzian dla szóstoklasistów, organizowany w dodatkowym terminie.
Do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej ma przystąpić 1044 szóstoklasistów, którzy nie mogli zrobić tego w kwietniowym terminie.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Przystąpienie do sprawdzianu jest obowiązkowe. Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do niego w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia – i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły.

Sprawdzianu nie można powtórzyć ze względu na słaby wynik. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, średni wynik uzyskany przez szóstoklasistów, którzy przystąpili w kwietniu tego roku do sprawdzianu to 22,75 punktów na 40 możliwych.

Jeśli chodzi o czytanie, średni wynik szóstoklasistów wyniósł 6,25 na 10 możliwych punktów, pisanie – 5,88 na 10 pkt., rozumowanie – 4,11 na 8 pkt., korzystanie z informacji – 2,79 na 4 pkt., wykorzystywanie wiedzy w praktyce – 3,72 na 8 pkt.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.