PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląski Klaster Edukacyjny, rynek pracy: lepsze skoordynowanie działań szkół i firm

  • bad    9 kwietnia 2015 - 16:07
Dolnośląski Klaster Edukacyjny, rynek pracy: lepsze skoordynowanie działań szkół i firm

Dolnośląski Klaster Edukacyjny LSSE znacznie ułatwi prognozowanie zapotrzebowania rynku pracy na konkretne umiejętności. Fot. mat. prasowe.

Pewna praca dla młodych ludzi dzięki praktycznej nauce zawodu, dualnym studiom i klasom patronackim - te główne cele stawiają sobie partnerzy Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, który został powołany w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
List intencyjny o współpracy w ramach Klastra podpisało ponad 50 partnerów, w tym firmy, szkoły zawodowe i techniczne, uczelnie wyższe, samorządy lokalne i władze województwa, izba rzemieślnicza oraz kuratorium oświaty.

Patronat honorowy nad inicjatywą utworzenia klastra edukacyjnego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej objęli Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki oraz Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny LSSE jest rezultatem wielu lat działań realizowanych w Legnickiej Strefie od lat. W bezpośrednim otoczeniu Strefy znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. To tutaj powstała idea powołania zawodu „technika mechatronika”, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska.

Śladem koncernu poszły kolejne firmy z naszej Strefy, które wspólnie ze szkołami m.in. w Legnicy, Chocianowie i Środzie Śląskiej stworzyły już 10 klas patronackich realizujących autorskie programy kształcenia. W ten oto sposób, po ukończeniu szkoły, na rynek pracy trafiają świetnie wykształceni specjaliści z branż obecnych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To gwarancja znalezienia pracy i pewna ścieżka rozwoju kariery zawodowej.

- Jeśli połączymy siły i środki finansowe dostępne na różnych szczeblach władzy oraz determinację firm i szkół to jesteśmy w kwestii szkolnictwa zawodowego „uszytego” na miarę pracodawców, skazani na sukces – podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny LSSE znacznie ułatwi prognozowanie zapotrzebowania rynku pracy na konkretne umiejętności, zawody oraz zwiększy dostępność do praktycznej nauki zawodu. Dzięki jego powstaniu możliwe będzie jeszcze lepsze skoordynowanie działań szkół i firm, aby umożliwić im nawiązanie współpracy w zakresie powstawania klas patronackich i rozwijania idei kształcenia dualnego na potrzeby przedsiębiorstw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.