PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Nie będzie likwidacji szkół w regionie

  • PAP/EM    27 stycznia 2017 - 15:56
Dolnośląskie: Nie będzie likwidacji szkół w regionie
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 (fot. fotolia)

• Nie będzie likwidacji szkół w regionie, a jeśli tak to w incydentalnych przypadkach – zapewnił w piątek (27 stycznia) dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.
• Kuratorium przedstawiło harmonogram wdrażania reformy edukacji.
Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk poinformował, że samorządy są na etapie opracowywania projektów sieci szkół. "Do tej pory żaden z dolnośląskich samorządów nie złożył jeszcze do kuratorium takiego projektu, ale mamy informacje, że lada chwila te projekty do nas wpłyną" - powiedział Kowalczyk.

Kuratorium będzie miało 21 dni na zaopiniowanie projektów. Jeżeli opinia będzie pozytywna, samorządy będą mogły podjąć uchwały o nowych sieciach szkół. Uchwały muszą zostać podjęte do 31 marca.

Kowalczyk powiedział, że intencją kuratorium jest to, by na bazie sześcioklasowych szkół powstało jak najwięcej szkół ośmioklasowych. "Chcemy przy tym wyraźnie powiedzieć, że gimnazja nie będą likwidowane, lecz przekształcane w szkoły podstawowe, licea lub szkoły branżowe" - mówił.

Czytaj też: Kurator oświaty krytykuje projektowanie sieci szkół przez komercyjne firmy

Kurator podkreślił, że w regionie nie będzie likwidacji szkół. "Likwidacji szkół nie będzie, a jeśli tak, to w incydentalnych przypadkach wynikających z dramatycznie radykalnego niżu demograficznego" - powiedział Kowalczyk. Przypomniał, że obecnie obowiązujące regulacje pozwalają mu zablokować decyzję samorządu o likwidacji szkoły.

W połowie stycznia Rada Miejska Wrocławia przyjęła projekt dostosowania sieci szkół podstawowy i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Projekt musi teraz zaopiniować kuratorium.

Według projektu działające dziś na terenie miasta 54 szkoły podstawowe 6-letnie zostaną przekształcone w 8-letnie placówki, a od nowego roku szkolnego w mieście zostanie uruchomiona również budowana jedna nowa szkoła podstawowa.

Czytaj też: Krystyna Szumilas: Chcemy, by NIK zbadała jak rząd przygotował reformę edukacji

Z działających 40 gimnazjów 12 zostanie przekształconych w szkoły podstawowe, a 14 będzie włączonych w struktury szkół podstawowych. Do września 2019 r. we Wrocławiu zostanie zlikwidowanych 14 gimnazjów, a budynki zostaną przekazane na potrzeby innych szkół. Wrocławski magistrat podał, że koszty dostosowania budynków i wyposażenia pracowni przedmiotowych do wymagań 8-letniej szkoły podstawowej wyniosą w sumie 58,6 mln zł. Miejscy urzędnicy podkreślają przy tym, że dodatkowe koszty reformy mogą być spowodowane "ruchami kadrowymi", dlatego samorząd szacuje, że wyda na reformę systemu oświaty łącznie 100 mln zł.

"Część nauczycieli może przejść na przysługujące im emerytury i trzeba będzie im zapłacić odprawy. Natomiast inni mogą skorzystać z rocznych urlopów, by oddalić konieczność podjęcia decyzji o swojej przyszłości zawodowej" - mówił wcześniej dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu Jarosław Delewski.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.