PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnyśląskie. Trzy gminy złożyły skargę ws. sieci szkół do sądu administracyjnego

  • pt/pap    7 kwietnia 2017 - 12:58
Dolnyśląskie. Trzy gminy złożyły skargę ws. sieci szkół do sądu administracyjnego
Skargi do sądu administracyjnego złożyły gminy: Bardo, Boguszów-Gorce i Piechowice (fot.pixabay)

Trzy dolnośląskie gminy złożyły skargę ws. sieci szkół do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Cztery samorządy w ogóle nie podjęły uchwał w tej sprawie. Natomiast 188 samorządów podjęło tzw. uchwały dostosowujące, uwzględniające zalecenia kuratorium.
Jak poinformował w piątek dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, skargi do sądu administracyjnego złożyły gminy: Bardo, Boguszów-Gorce i Piechowice.

"W tych przypadkach kuratorium nie zgodziło się na tworzenie jednej szkoły podstawowej w dwóch budynkach zbytnio od siebie oddalonych. Dlatego zaleciło utworzenie dwóch odrębnych podstawówek. Samorządy nie chcą zrealizować tego zalecenia i zdecydowały się na skargę do sądu" - wyjaśnił kurator.

Jak podano, cztery samorządy w ogóle nie podjęły uchwały w sprawie sieci szkół. To powiat trzebnicki oraz gminy: Bolesławiec, Lądek Zdrój i Szczytna. Nie miały takiego obowiązku i w tych samorządach zmiany w sieci szkół będą się teraz odbywać z mocy prawa.

Na 195 samorządów, które podjęły wstępne tzw. uchwały projektujące sieć szkół, 188 podjęło w terminie do 31 marca ostateczne uchwały dostosowujące, które uwzględniały zalecenia kuratora.

"Wydałem siedem negatywnych postanowień o likwidacji szkół. Dzięki temu nadal będą działać szkoły podstawowe w takich małych miejscowościach jak m.in. Mieczków, Karczyce, Tomisław, Krobica, Kowalowa" - powiedział kurator.

Pięć samorządów złożyło zażalenie na decyzję kuratora do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.