Domowe lekcje lekiem na szkołę

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 22-06-2013
  • drukuj
Szybko przybywa osób rezygnujących ze szkoły na rzecz domowej edukacji. Od września będzie się tak uczyć w Polsce ok. 2 tys. dzieci.
Domowe lekcje lekiem na szkołę

Taka edukacja nabrała rozpędu po zmianie przepisów w 2009 r. Dziś wystarczy, że rodzice uzyskają na nią zgodę dyrektora dowolnej szkoły - informuje „Rzeczpospolita".

Choć jeszcze na początku 2009 r. uczących się w domu dzieci było zaledwie 40-50, to teraz jest ok. 1500, a od następnego roku szkolnego będzie ich kilkaset więcej - szacuje dr. hab. Marek Budajczak, pedagog z UAM w Poznaniu, wraz z żoną Izą pionier edukacji domowej w Polsce.

Jak dodaje Budajczak, dynamika przyrostu jest duża i będzie rosnąć, choć trudno przewidzieć, do jakich rozmiarów.

Eksperci wskazują, że niechęć do posyłania pociech do szkoły wynika głównie z tego, iż rodzice wyznają określony system wartości i chcą go sami przekazywać dzieciom. A także chęci zadbania o jak najlepszą edukację potomstwa.

Amatorzy homeschoolingu są przekonani bowiem, że nauka w domu jest bardzo efektywna i przyjazna. Chodzi m.in. o indywidualne podejście do dziecka, poświęcenie mu uwagi, uczenie samodzielności myślenia i niezależności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE