PARTNER PORTALU
 • BGK

Dostęp do e-dziennika płatny. MEN: to niedopuszczalne

 • PAP/Metro    29 stycznia 2015 - 06:59
Dostęp do e-dziennika płatny. MEN: to niedopuszczalne

Za dostęp do e-dzienników będą musiały płacić samorządy (fot. edu.slupsk.eu)

Szkoły coraz chętniej sięgają po elektroniczne dzienniki. Są z tym jednak pewne problemy.
Jak informuje "Metro", Ministerstwo Edukacji sprawdziło dwie trzecie placówek w kraju (17,4 tys.) i okazało się, że ponad 5 tys. szkół daje już rodzicom możliwość sprawdzania przez internet ocen, nieobecności i spóźnień dzieci.

Ale aż 1,5 tys. pobiera za to opłaty od rodziców. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, jest to niedopuszczalne, a udostępnianie informacji o uczniach z e-dziennika jest bezpłatne.

Ale firmy, które dostarczają szkołom oprogramowanie i administrują danymi, znalazły i wykorzystały lukę w prawie. Uzbroiły szkoły w analizy prawne dowodzące, że wystarczy, jeśli np. rodzic będzie miał za darmo dostęp do e-dziennika... w szkole. Gazeta przytacza liczne podobne przykłady.

Od września ma nie być już żadnych wątpliwości prawnych. W nowelizację ustawy o systemie oświaty, która trafiła do Senatu, wpisano zakaz wprost, a wszelkie opłaty mają wziąć na siebie samorządy.

Niektóre już to robią. Ale już np. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu bywa różnie: niektóre szkoły korzystają z płatnych platform, inne z darmowych wersji, jeszcze inne w ogóle nie umieszczają informacji o ocenach w sieci.

Na razie nie wiadomo, jak do sprawy podejdą samorządy. Jeśli nie dadzą szkołom pieniędzy, część placówek może wrócić tylko do dzienników papierowych - czytamy w gazecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (14)

 • Stefek, 2015-01-30 12:22:50

  W mojej szkole jest edziennik, wszyscy nauczyciele są zobowiązani w nim pracować, a rodzice płacą za możliwość wglądu do edziennika (kosz miesięczny od ucznia jakieś 2 zł x 12 mcy x 700 uczniów) ... w gminie myślą, że wszystko jest za darmo ;-)
 • podpisałem, 2015-01-29 22:52:42

  Do matka: to niech Pani nie płaci, niech Pani pokaże charakter zamiast płakać po internetach.
 • podpisałem, 2015-01-29 22:50:06

  E-dzienników nie chce nikt poza MENem i firmami sprzedającymi oprogramowanie. Nie chcą rodzice (z wyjątkiem tych wyjątkowo leniwych), bo to kosztuje i wielu trudno ogarnąć obsługę. Nie chcą samo-rządzący, bo szkoda im pieniędzy, nie chcą nauczyciele, bo dużo dodatkowej roboty. Przede wszystkim jest ...to jednak rozwiązanie SZKODLIWE DLA UCZNIÓW. Żadna psychika nie wytrzyma inwigilacji non-stop, to musi powodować reakcje obronne.  rozwiń