PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacja na podręczniki ujęta w paragrafy

  • AW    9 października 2014 - 10:06
Dotacja na podręczniki ujęta w paragrafy

Nowością tym roku szkolnym są bezpłatne podręczniki. Samorządy otrzymują na ich zakup dotację. Stołeczna Regionalna Izba Obrachunkowa podpowiada jak ją zaklasyfikować .
Na podstawie ustawy o systemie oświaty, samorządy otrzymują dotację celową z budżetu państwa, udzielaną przez wojewodów. Dotacja ta jest przeznaczona na wyposażenie szkół podstawowych i gimnazjów w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

W związku z tym wydatki ponoszone z ww. dotacją powinny być klasyfikowane następująco:

- par.424 - zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek - dla szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
- par 283 - dotacja celowa z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji pozostałym jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych - dla szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonym prze osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne.

Przypomnijmy, przyjęta nowela ustawy oświatowej zobowiązuje MEN do stopniowego wyposażenia uczniów klas I-III szkół podstawowych w bezpłatne podręczniki oraz do zapewnienia dotacji celowej na zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów.

Docelowo od 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione darmowe podręczniki, które będą własnością szkół.

Czytaj też: Ustawa podpisana - uczniowie dostaną darmowe podręczniki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.