PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje dla wynalazków

  • BEZ    8 lipca 2010 - 12:24

Jutro w Koszalinie marszałek województwa podpisze umowy na dotacje patentowe dla pięciu wynalazków Politechniki Koszalińskiej.
Politechnika Koszalińska otrzyma ponad 70 tys. zł z budżetu województwa na dofinansowanie kosztów procedury zgłoszeń patentowych dla swoich 5 wynalazków. Wcześniej podobnego wsparcia Zarząd Województwa udzielił Akademii Morskiej w Szczecinie na sfinansowanie procedury międzynarodowego zgłoszenia patentowego jej wynalazku. AM otrzymała na ten cel blisko 30 tys. zł pomocy z budżetu województwa.

Jutro (9 lipca) w Koszalinie marszałek województwa Władysław Husejko podpisze z władzami Politechniki umowy na przekazanie środków
na dofinansowanie zgłoszeń patentowych dla 5 wynalazków uczelni. Uroczystość złożenia podpisów rozpocznie się o godz. 15.00 w siedzibie Wydziału Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Koszalinie, przy ul. Generała Andersa 34.

W imieniu Województwa Zachodniopomorskiego umowy podpisze marszalek Władysław Husejko, w Imieniu Politechniki Koszalińskiej rektor – prof. dr hab. Tomasz Krzyżyński i prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką – prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal.

Dotacje na pokrycie kosztów zgłoszeń patentowych dla Politechniki Koszalińskiej oraz Akademii Morskiej w Szczecinie zostały przyznane na podstawie Uchwały Zarządu Województwa nr 309/10 z dnia 10 marca 2010 r., określającej zasady przyznawania środków finansowych publicznym uczelniom wyższym na częściowe pokrycie kosztów procedury patentowej.    

Należy podkreślić, że wspomniana uchwała Zarządu Województwa jest absolutnie nowatorskim działaniem na rzecz rozwoju innowacyjnej myśli technicznej. Dzięki temu możliwe jest wsparcie finansowe z budżetu województwa zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych projektów patentowych zachodniopomorskich uczelni i ośrodków naukowych.

Decyzję o przyznaniu dotacji Politechnice Koszalińskiej Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjał na posiedzeniu 29 czerwca br. Każdy z pięciu wynalazków  otrzyma dotację w wysokości 14 730 zł.

Dofinansowanie kosztów zgłoszeń patentowych dotyczy:
• „Sposób przygotowania powierzchni pod nagniatanie i urządzenie do tego sposobu”.
• „Sposób kształtowania naprężeń własnych w warstwie wierzchniej wyrobu i urządzenie do tego sposobu”.
• „Sposób wykrawania dokładnego i urządzenie do stosowania tego sposobu”.
• „Rozdrabniacz do opakowań szklanych”.
• „Głowica do walcowania gwintów zewnętrznych”.

Natomiast Akademia Morska w Szczecinie otrzymała 29 975 zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na wsparcie procedury międzynarodowego zgłoszenia patentowego „Sposób i układ wspomagania decyzji nawigacyjnych w procesie bezpiecznego prowadzenia obiektu pływającego”. Decyzję o przyznaniu dotacji Zarząd Województwa podjął na posiedzeniu 15 czerwca br.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • perpetum mobile, 2010-07-09 11:27:43

    Epokowe..epokowe wynalazki.....