PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na przedszkola są za niskie

  • AT    18 października 2012 - 19:14
Dotacje na przedszkola są za niskie

Związek Miast Polskich negatywnie zaopiniował przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej założenia zmian w systemie oświaty dotyczące przedszkoli.
ZMP negatywnie ocenił założenia zmian w ustawie o systemie oświaty dotyczące przedszkoli (MEN), które mają na celu upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, podkreślając głównie, że nie ma określonych skutków finansowych dla gmin, a zdaniem przedstawicieli miast da się je wyliczyć.

Czytaj też: Pieniądze na przedszkola kosztem szkół

Dyrektor ZMP, Andrzej Porawski zwrócił uwagę na to, że jeśli zmiany te mają być finansowane z dotacji to powinny być zadaniem zleconym, a jeśli ma być to zadanie własne to konieczne jest solidne wyliczenie kosztów i większa subwencja oświatowa.

Samorządowcy podkreślili, że już po wstępnych szacunkach w miastach, okazuje się, iż poziom dofinansowania jest znacząco niższy niż koszt zadania.

Czytaj też: Dwulatki do przedszkola za zgodą dyrektora

- Trzeba również brać pod uwagę to, że obliczenia MEN dotyczą aktualnej liczby dzieci, a liczba dzieci po obniżce kosztu dodatkowej godziny do 1 zł może przecież wzrosnąć. To populistyczna propozycja, która jest niekorzystna dla JST, idea samorządności przestaje obowiązywać, samorząd powinien sam kształtować koszty - informuje ZMP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.