PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje nie uchronią szkoły przed likwidacją

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 maja 2011 - 05:47
Dotacje nie uchronią szkoły przed likwidacją

Część samorządów wstrzymuje się z likwidacją szkół, które pozyskały dotacje z UE na dodatkowe zajęcia dla uczniów, obawiając się, że będą musiały zwrócić dofinansowanie.
Władze Krosna Odrzańskiego podjęły w lutym uchwałę o likwidacji sześciu podległych sobie szkół. Z pomysłu szybko się wycofały. Jedna z placówek – w Wężyskach – realizuje unijny projekt o budżecie 300 tys. zł. Zakończy go dopiero za rok. Samorząd obawia się, że pieniądze w przypadku likwidacji szkoły musiałby zwrócić, dlatego wstrzymał się z likwidacją – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Spór o likwidację szkół przybiera na sile

Jest tajemnicą poliszynela, że część dyrektorów szkół pisała unijne projekty, licząc, że uchroni to ich placówki od likwidacji. Okazało się jednak, że nawet korzystanie z dotacji nie chroni szkół.

Czytaj też: Szkoły muszą zadbać o higienę

Część z ponad 600 samorządów, które w kolejnym roku szkolnym chcą zamknąć prowadzone przez siebie placówki, ponieważ nie są w stanie ich utrzymać, nie powstrzyma przed tym nawet unijna dotacja. Zwłaszcza że, jak podkreślają samorządowcy, nie odciąża ona finansowo gmin. Dodatkowe pieniądze są wypłacane nauczycielom za organizację tylko zajęć pozalekcyjnych.

Czytaj też: Katarzyna Hall o likwidacji szkół

Likwidacja szkoły w trakcie realizacji projektu nie musi oznaczać konieczności zwrotu przyznanych pieniędzy. Urzędy marszałkowskie podkreślają, że każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Runna, 2011-05-06 11:17:19

    jak tu sie nie matwic. czytajac o tym, ze szkoly likwiduja mozna wpasc w nicosc.
  • czekoladkowa, 2011-05-06 10:31:54

    Co to tak wcześnie? Nie warto martwić się na zapas!Głowa do góry i do przodu!Dofinansowanie zostanie.Na 100% !