PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotknij teatru w urzędzie - akcja dla dzieci

  • PAP    25 marca 2013 - 11:34
Dotknij teatru w urzędzie - akcja dla dzieci

„Dotknij teatru w urzędzie” – pod takim hasłem we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze będzie świętowany Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest 27 marca.
Akcja ma na celu propagowanie sztuki teatralnej wśród dzieci.

W Sali Kolumnowej urzędu pojawią się grupy teatralne z regionu oraz aktorzy obu lubuskich teatrów - w Zielonej Górze i Gorzowie. Impreza będzie miała charakter warsztatów, a na ich zakończenie czytane będą bajki - poinformowała rzeczniczka zarządu województwa lubuskiego, Irena Billewicz-Wysocka.

Akcja rozpocznie się we wtorek o godz. 9 i potrwa do godz. 14. Do urzędu przyjadą uczniowie z klas IV-VI biorący udział w zajęciach kółek teatralnych w szkołach podstawowych. Przygotowano dla nich warsztaty, podczas których dzieci wykonają kolorowe stroje do wybranych wierszyków: „Na straganie" (Jan Brzechwa), „Rzepka" (Julian Tuwim) i „Stefek Burczymucha" (Maria Konopnicka).

W wykonaniu strojów dzieciom pomagać będą aktorzy z lubuskich teatrów. Na zakończenie imprezy dzieci w przygotowanych przez siebie strojach będą odgrywały scenki z wierszyków, a marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak odczyta orędzie z okazji Dnia Teatru i zagra w scence na temat tolerancji.

Organizatorami spotkania są: Biuro Promocji Województwa i Komunikacji Społecznej oraz Regionalne Centrum Animacji Kultury.

52. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie 27 marca od 1962 roku. Został ustanowiony przez IX Światowy Kongres ITI w Wiedniu w 1961 roku. Wybrano dzień 27 marca dla upamiętnienia inauguracji pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

Z okazji tego święta publikowane są orędzia autorstwa najwybitniejszych twórców teatralnych. W tym roku orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisał włoski satyryk i dramatopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla - Dario Fo, a orędzie polskie - pod hasłem „Grajmy Fredrę" - Andrzej Seweryn.

27 marca będzie można „dotknąć teatru" także na dwóch lubuskich scenach. Lubuski Teatr w Zielonej Górze wystawi tego dnia „Sen nocy letniej" Szekspira w reżyserii Roberta Czechowskiego, a gorzowski Teatr im. Juliusza Osterwy zaprosi publiczność na premierę monodramu „O łuskaniu fasoli" w reżyserii Sławomira Batyry, na podstawie prozy Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.