PARTNER PORTALU
  • BGK

Drożeją żłobki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    21 grudnia 2011 - 07:07
Drożeją żłobki

Samorządy podwyższają opłaty za pobyt dzieci w żłobkach, bo budżet nie dopłaca do zakładania i prowadzenia miejsc opieki nad maluchami.
Średnio o 26 proc. wzrosła wysokość opłat, jakie ponoszą rodzice za pobyt ich dziecka w żłobku. Tak wynika z danych zebranych przez Departament Administracji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: O równy dostęp do żłobków

Największe podwyżki nastąpiły w województwach dolnośląskim (62,59 proc.), lubelskim (45,42 proc.) oraz śląskim (38,55 proc.). Najniższe z kolei w lubuskim i opolskim, gdzie wyniosły odpowiednio 13,89 proc. oraz 15,08 proc.

Czytaj też: Pracownicy żłobków wyjdą protestować

Pretekstem do podwyższenia opłat stała się konieczność podjęcia nowych uchwał w związku z wejściem w życie ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235).

Zgodnie z nią to radni gminy ustalają, ile będzie wynosić opłata. Przepisy nie nakładają ograniczeń jej wysokości. Gmina nie musi też (tak jak jest to w przypadku przedszkoli) zapewniać bezpłatnych godzin opieki, w tracie których jest realizowana podstawa programowa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.