Druga część darmowego podręcznika już dostępna

Naszelemenatrz.men.gov.pl - to na tej stronie opublikowana została druga część "Naszego Elementarza", darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów.
Druga część darmowego podręcznika już dostępna

Podobnie jak w przypadku pierwszej części darmowego podręcznika, także i teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej czeka na opinie i uwagi. Konsultacje społeczne drugiej części potrwają dwa tygodnie - do 7 lipca 2014 r. Każdy zainteresowany może je przesłać wykorzystując formularz umieszczony na stronie naszelementarz.men.gov.pl

- Zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które się przygotowują do pójścia do szkoły, aby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Autorkami drugiej części elementarza są Maria Lorek i Lidia Wollman.

Z opublikowanej części, uczniowie pierwszych klas korzystać będą przez kolejne trzy miesiące roku szkolnego (grudzień, styczeń, luty; z pierwszej części - wrzesień, październik, listopad).

- W drugiej części dzieci odnajdą znajome osoby - koleżanki i kolegów poznanych w poprzedniej części naszego Elementarza. Z tą częścią podręcznika spędzą zimowe miesiące - grudzień, styczeń i luty. Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat. Poznają kolejne opowiadania, bajki, komiks - mówi Maria Lorek. - Dzieci wybiorą się - tym razem - na zimowy spacer do lasu. Przeprowadzą ciekawe eksperymenty. Pragniemy, by czas spędzony z Elementarzem był dla nich wielką i piękną przygodą, i by z radością oczekiwali na jego trzecią część - dodaje autorka.

Czytaj też:  MEN rozpoczyna przyjmowanie zamówień na „Nasz elementarz”

Z książki pierwszoklasiści uczyć się będą języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Dzięki niej rozwijać będą także zdolności artystyczne. W tej części elementarza uczniowie spotkają się m.in. z liczbami: 5, 0, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. Poznają także nowe litery: N, C, ę, ą, Ł, B, G i Z.

Także i drugą część podręcznika wydrukuje Centrum Usług Wspólnych - instytucja gospodarki budżetowej podległa Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Do każdej z części podręcznika przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli. Przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne - przypomina Maria Lorek. Przewodnik do pierwszej części został opublikowany w maju.

Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Uczniowie będą z nich korzystać kolejno przez: z pierwszej części (jesień) - przez trzy pierwsze miesiące roku szkolnego, drugiej części (zima) - trzy kolejne miesiące, trzeciej (wiosna) - dwa miesiące, czwartej (lato) - dwa ostatnie miesiące roku szkolnego.

Wszystkie części zostaną opublikowane w trakcie wakacji. Pierwsza, wydrukowana część podręcznika dotrze do szkół przed początkiem roku szkolnego. Kolejne - trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.

Podręcznik jest wieloletni. Służyć będzie trzem rocznikom pierwszoklasistów.

- Zachęcamy do śledzenia strony www.naszelementarz.men.gov.pl. To tam znajdą Państwo szczegółowe informacje nie tylko na temat "Naszego Elementarza", ale i dotyczące pozostałych zmian w dostępie do podręczników. W zakładce "dla nauczycieli" na bieżąco publikujemy najczęściej pojawiające się w tym kontekście pytania wraz z odpowiedziami - podaje MEN.

Do 2017 r. - z punktu widzenia rodziców - podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne. Książki (z wyjątkiem podręczników dla klas I-III szkół podstawowych, przygotowywanych na zlecenie MEN), a także materiały ćwiczeniowe będą finansowane z dotacji celowej.

Reforma rozpoczyna się w tym roku. Od września 2014 r. obejmie pierwszoklasistów. Otrzymają darmowy podręcznik, szkoła - z dotacji celowej - kupi dla nich podręcznik do nauki języka obcego oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe. Podręczniki będą własnością szkoły, która będzie je wypożyczała uczniom.

Szkoły mogą już składać zapotrzebowanie na "Nasz Elementarz". Umożliwia to uruchomiona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej aplikacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE