PARTNER PORTALU
  • BGK

Drzewa też mają swoje święto

  • PAP    14 lipca 2011 - 12:07

Projekty ogródków przyszkolnych i prezentacja fotografii drzew znalazły się programie wystawy inaugurującej w czwartek Święto Drzewa w Dąbrowie Górniczej. W ramach akcji zorganizowanej przez Klub Gaja, ekolodzy przekazali miastu sadzonki dębu.
"Głównym celem nie jest wcale demonstrowanie liczby posadzonych drzew. Chcemy raczej pokazać, że mają istotny wpływ na jakość naszego życia, powstrzymują dramatyczne zmiany klimatyczne, które dokonują się na naszych oczach. Z tych oraz wielu innych powodów nie powinniśmy ich niszczyć i wycinać" - powiedział prezes Klubu Gaja, Jacek Bożek.

Tegoroczne święto jest organizowane po raz 9. Wczoraj sadzonki dębu wyjechały z Wilkowic, gdzie ma swoją siedzibę Klub Gaja, do Przedszkola nr 14 w Dąbrowie Górniczej. "Zależy nam, żeby dzieci od małego szanowały drzewa. W wielu krajach zdają sobie sprawę z ich znaczenia. Kilka dni temu byłem w Berlinie, gdzie drzew nie brakuje, podobnie jak niewielkich ogródków, w których berlińczycy sadzą i pielęgnują kwiaty, a kiedy wracałem do domu przez Wrocław zobaczyłem beton" - tłumaczył Bożek.

Do Klubu Gaja od lat spływają dziesiątki interwencji w sprawie nieprzemyślanych wycinek drzew. Klub coraz częściej odwiedzają także inwestorzy, którzy tłumaczą, że w czasie budowy nie mogą oszczędzić starych drzew. "Tak się dzieje nawet w przypadku budowy kanalizacji. Inwestor wyjaśnia, że musi wyciąć stare drzewo, bo nie stać go na zastosowanie droższej metody polegającej na drenażu pod korzeniami" - mówił w czwartek prezes Klubu Gaja.

Na objazdowej wystawie Święto Drzewa, która w czwartek została otwarta w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, można zobaczyć projekty ogródków i parków przyszkolnych oraz pomysły na zagospodarowanie terenów miejskich przygotowane przez przedsiębiorców. Ozdobą wystawy są fotografie najstarszych drzew w mieście, które zostały sfotografowane przez dzieci i młodzież.

Wystawa będzie eksponowana w wielu miastach województwa śląskiego. Kulminacyjnym momentem będzie 10 października, kiedy uczniowie przystąpią do sadzenia drzew. W trakcie ubiegłorocznej ósmej edycji Święta Drzewa posadzonych zostało 43 tys. sadzonek w całym woj. śląskim. "Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej" - powiedział ekolog z Klubu Gaja i koordynator wystawy Jarosław Kasprzyk.

Projekt Święto Drzewa został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.