PARTNER PORTALU
 • BGK

Duda: Reforma oświaty jest trudna, ale ważna i potrzebna

 • PAP/AT    21 listopada 2016 - 09:35
Duda: Reforma oświaty jest trudna, ale ważna i potrzebna
Zmiany w oświacie miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/18 (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda czeka na ostateczny efekt prac nad reformą systemu edukacji - powiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
• Wówczas podejmie decyzję dotyczącą podpisania ustawy w tej sprawie - dodał.
• Ocenił, że reforma jest oczekiwana przez miliony Polaków.




Magierowski był pytany w poniedziałek (21 listopada) w radiu TOK FM, czy po proteście nauczycieli i rodziców w ostatni weekend, prezydent jest "nadal zdeterminowany, żeby podpisać i niejako firmować" reformę systemu edukacji, przygotowywaną przez minister Annę Zalewską.

"Dwa tygodnie temu w jednym z wywiadów telewizyjnych pan prezydent powiedział bardzo wyraźnie, że czeka na ostateczne efekty pracy w Sejmie, pracy najpierw oczywiście pani minister Zalewskiej, potem Sejmu, parlamentu. Dopiero w momencie, kiedy ostateczny projekt ustawy wpłynie na jego biurko, to podejmie w tym względzie decyzję" - powiedział Magierowski.

Dodał, że prezydent bardzo docenia ogromy wysiłek, który włożyła Anna Zalewska w przygotowanie reformy.

"To jest ogromna odpowiedzialność, to jest jedna z największych, najbardziej znaczących reform w Polsce w ostatnich latach niewątpliwie, dotykająca właściwie całego społeczeństwa, więc trudna, nikt nie ukrywa, ale ważna, potrzebna i oczekiwana przez miliony Polaków. Dowodem były choćby wyniki wyborów i prezydenckich i parlamentarnych, gdzie zarówno prezydent Duda, jak i premier Szydło, mówili bardzo wyraźnie o tym i to był jeden z głównych elementów programu i prezydenta Dudy, i PiS" - podkreślił Magierowski.

Czytaj też: Reforma edukacji. Zalewska: Uspokajam rodziców, uczniowie zyskają

Zgodnie ze skierowanymi przez rząd projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/18. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/17 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do tego typu szkół.

Projekty ustaw zmieniających strukturę szkół są już w Sejmie, czekają na rozpatrzenie; pierwsze czytanie zaplanowano na 29 listopada.

Minister edukacji zapewnia, że na reformie szkolnictwa wszyscy zyskają. Premier Beata Szydło mówiła w mijającym tygodniu, że reforma edukacji jest dobrze przygotowana i nie ma żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o finansowanie zmian.

W sobotę pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole" protestowali w Warszawie przeciwnicy reformy edukacji, w tym likwidacji gimnazjów. Uczestnicy demonstracji złożyli petycję do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zaniechanie reformy. W proteście uczestniczyli rodzice, nauczyciele, przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyrektorzy szkół, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (11)

 • Julia, 2016-11-23 11:13:14

  Za pare lat znow zmieni sie rzad, to znowu beda robic reforme szkolnictwa? Tyle kasy wypierniczyli, zeby tej reformy dokonac, szkoda, ze tego na szpitale nie dali. Banda patalachow
 • Lola, 2016-11-22 13:47:21

  Oni wiedzą lepiej niż wszyscy specjaliści od edukacji,naukowców,czy też nauczycieli. Nie liczą się z nikim.Nie słuchają obywateli,czyli pozostałych gorszego sortu!
 • z, 2016-11-22 09:42:21

  A co TEN prezydent może ...Chyba tylko przytyć. Przecież to figurant.