PARTNER PORTALU
  • BGK

Dutkiewicz zapowiedział podnoszenie poziomu edukacji we Wrocławiu

  • PAP    13 grudnia 2010 - 16:34

Podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji to najważniejsze zadanie otwieranej dziś kadencji - powiedział na nadzwyczajnej sesji wrocławskiej rady miejskiej zaprzysiężony 13 grudnia po raz trzeci na prezydenta miasta Rafał Dutkiewicz.
Dutkiewicz (niezależny) wygrał wybory na prezydenta Wrocławia w I turze, uzyskując 71,63 proc. głosów. Pełni funkcję prezydenta Wrocławia od 2002 r. W poprzednich wyborach samorządowych uzyskał 85-proc. poparcie.

Tuż po zaprzysiężeniu na prezydenta Dutkiewicz powiedział, że choć po raz trzeci ślubował, to tremę wciąż ma dużą. - Wprost proporcjonalna do poparcia, jakie otrzymałem - mówił.

Według prezydenta najważniejszymi punktami zaczynającej się kadencji będzie przede wszystkim: podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji, dalszy rozwój komunikacji miejskiej oraz przekształcanie Wrocławia z miasta monocentrycznego w policentryczne. - W trakcie nadchodzącej kadencji doświadczymy niezwykle intrygujących przewartościowań komunikacyjnych i związanych z nimi przekształceń urbanistycznych. Będziemy konsekwentnie realizować politykę rowerową, oddawać do użytku kolejne obwodnice miejskie, Wrocław z miasta monocentrycznego stanie się miastem policentrycznym - mówił Dutkiewicz.

Przypomniał, że program dla Wrocławia zakładał najpierw tworzenie miejsc pracy (I kadencja Dutkiewicza), potem budowanie gospodarki opartej na wiedzy (II kadencja). - Nadchodząca kadencja będzie kontynuacją obu podejść. Sądzę, że mamy już sprawnie działające silniki: ten generujący miejsca pracy i ten przesuwający gospodarkę ku związanej z aktywnością intelektualną. Musimy oliwić te silniki, aby się nie zatarły, a oliwą jest i będzie edukacja, ustawiczne podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji. To najważniejsze zadanie otwieranej dziś kadencji - mówił Dutkiewicz.

Prezydent dodał, że jednym z ważniejszych zadań będzie stworzenie w zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej (tu 26 sierpnia 1980 r. rozpoczął się we Wrocławiu strajk i powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy - przyp. PAP) stałego miejsca wystaw.

- Wrocław jest i będzie na wskroś miastem europejskim. Już niedługo uruchomimy biuro Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej. W przyszłym roku gościć będziemy Europejski Kongres Kultury, zbliżają się Mistrzostwa Piłkarskie Euro 2012. Chcemy stać się Europejską Stolicą Kultury - mówił Dutkiewicz.

Przypomniał, że właśnie mija "kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego". Zaznaczył jednak, że o samym stanie wojennym nie chce mówić dużo, chce wspominać "Solidarność". W tej części wspomniał o wizycie Dalajlamy XIV, który odwiedził w tym roku Wrocław w związku z m.in. 30-leciem Solidarności.

- Gdy wybrałem się z Dalajlamą XIV na wystawę "Solidarny Wrocław" do sali poświęconej ofiarom tego okresu, Jego Świętobliwość poprosił mnie, abym czytał mu umieszczone tam nazwiska. Widziałem jak modlił się po cichu w trakcie mojego czytania - dodał Dutkiewicz.

51-letni Dutkiewicz jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Doktorat zrobił z zakresu logiki formalnej na KUL. Na początku lat 90. przebywał we Freiburgu jako stypendysta. Zna biegle angielski i niemiecki. Przez lata pracował naukowo, wykładał logikę formalną na KUL-u oraz Uniwersytecie Wrocławskim.

W okresie stanu wojennego związany z podziemnymi strukturami Solidarności. W 1989 r. został sekretarzem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu, potem jego przewodniczącym. W latach 90. zajął się biznesem.

W wolnych chwilach lubi pisać fraszki, które są "komentarzem do otaczającej rzeczywistości i próbą odstresowania". Lubi też muzykę poważną i wycieczki rowerowe. Ma żonę Annę i dwoje nastoletnich dzieci: 17-letniego Joachima i 15-letnią Justynę.

Czytaj też:

Regres wyników polskich uczniów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.