PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwóch chętnych zdawało matury z języka łemkowskiego

  • PAP    23 maja 2014 - 18:09

Do pisemnej matury z języka łemkowskiego, jako języka mniejszości etnicznej, przystąpiło w piątek dwóch uczniów: jeden w Gorlicach (małopolskie), drugi w Legnicy (dolnośląskie). Maturzyści zdawali egzamin na poziomie podstawowym.
Łemkowski jest w grupie przedmiotów dodatkowych do wyboru. Uczniowie od ubiegłego roku mogą zdawać z niego maturę.

Z maturą z języka łemkowskiego postanowił się zmierzyć jeden z uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. Jak poinformowała dyrektor tej szkoły Grażyna Ciosmak, w liceum nie są prowadzone zajęcia z języka łemkowskiego, ale matura z tego przedmiotu odbyła się tam po raz drugi. "W zeszłym roku również jeden z uczniów zadeklarował, że chce zdawać ten język" - powiedziała dyrektor.

Także w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorlicach, gdzie do matury z łemkowskiego przystąpił jeden uczeń, nie są prowadzone zajęcia z tego języka. Dariusz Kopcza, który w tym roku w Gorlicach zdawał maturę, uczył się języka w szkole podstawowej i w gimnazjum. W ostatnim czasie do matury przygotowywał się - raz w tygodniu po dwie godziny - w Ruskiej Bursie w Gorlicach.

Jak ocenił Kopcza, egzamin był łatwy, a poziom trudności zadań wyrównany, choć - jak zauważył - te zamknięte okazały się nieco łatwiejsze. Spośród dwóch tematów dłuższej formy wypowiedzi pisemnej - wypracowania, wybrał drugą, ponieważ łatwiejszy wydał mu się opis postawy bohatera opowieści Teodora Kuziaka niż motyw tęsknoty obecny w wierszach Petro Murianki i Nestora Repeli w pierwszym poleceniu.

Zapytany, dlaczego zdecydował się na pisanie matury z języka łemkowskiego, Dariusz Kopcza odpowiedział: "Chciałem zachęcić innych, aby w przyszłych latach przystąpili do egzaminu z tego języka. Chcę im powiedzieć, że egzamin wcale nie był trudny". Maturzysta dodał również, że język ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ on sam ma korzenie łemkowskie.

II LO w Gorlicach działa w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza. Początki placówki sięgają 1946 r., kiedy to przy Fabryce Maszyn i Narzędzi Wiertniczych w Gliniku Mariampolskim (dziś Gorlice) została otwarta Szkoła Naftowa. Na początku w szkole istniały dwie klasy o profilu mechanicznym. Rok później Szkoła Naftowa przekształciła się w gimnazjum Przemysłu Naftowego Fabryki Maszyn i Narzędzi Wiertniczych.

W kolejnych latach, wraz z reformami szkolnictwa i przemianami społeczno-gospodarczymi w Polsce, zmieniała swoje nazwy i profile. Na początku lat 90. XX w. w placówce utworzono liceum ogólnokształcące. W liceum istnieją klasy o profilach: humanistycznym, lingwistycznym, policyjnym, informatyczno-matematyczno-fizycznym i biologiczno-chemicznym. Na terenie szkoły funkcjonuje także technikum.

Historia II LO w Legnicy sięga 1948 r. Początkowo była to placówką ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego. W 1960 r. jednostka otrzymała imię Stanisława Wyspiańskiego. Siedem lat później szkołę podzielono na dwie samodzielne placówki: Szkołę Podstawową nr 9 i II Liceum Ogólnokształcące. Obecnie w liceum młodzież uczy się w klasach o profilach: politechnicznym, humanistyczno-społecznym, medycznym, interdyscyplinarnym i inżynieryjnym.

Językiem łemkowskim określa się w Polsce język rusiński, zwany też łemkowsko-rusińskim, rusińsko-łemkowskim, karpatorusińskim, baczwańsko-rusnackim. Należy on do słowiańskiej rodziny językowej. Posługują się nim Rusini, zamieszkująca Karpaty grupa etniczna Słowian wschodnich. Język łemkowski ma wiele odmian, różnie nazywanych w różnych regionach. Wśród samych Łemków klasyfikacja ich języka jest kwestią sporną, związaną głównie z polityką i historią.

Niektórzy uważają łemkowski za dialekt ukraiński, a siebie za Ukraińców, inni z kolei postrzegają się jako odrębną narodowością z własnym językiem, niezależnym od innych języków słowiańskich. Język łemkowski został uznany w Polsce za język mniejszościowy w 2005 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.