PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyrektor wydawał świadectwa za pieniądze?

  • PAP    17 maja 2013 - 16:13
Dyrektor wydawał świadectwa za pieniądze?

Przyjmowanie łapówek w zamian za wydanie świadectwa ukończenia liceum oraz fałszowanie dokumentacji szkolnej zarzuciła prokuratura byłemu dyrektorowi jednego z liceów w Lublinie 40-letniemu Antoniemu L. Usłyszał on łącznie 115 zarzutów.
"Podejrzany nie przyznał się do winy, utrzymuje, że świadectwa zostały wydane legalnie" - poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od września 2010 r. i dotyczy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Teresy w Lublinie. Szkoła ta obecnie nie ma w nazwie przymiotnika katolicki. Status szkoły katolickiej cofnął placówce jeszcze w 2010 r. ówczesny metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Ówczesnemu dyrektorowi tej szkoły, Antoniemu L. prokurator przestawił w sumie 115 zarzutów. 33 dotyczą przyjmowania w latach 2007-2010 łapówek w zamian za wystawienie świadectwa ukończenia szkoły osobom, które faktycznie do niej nie chodziły. "Kwoty poszczególnych łapówek wahały się od 400 zł do 1,4 tys. zł. Łącznie chodzi o sumę ponad 17 tys. zł" - dodała Syk-Jankowska.

Pozostałe zarzuty dla byłego dyrektora dotyczą fałszowania dokumentacji szkolnej o przebiegu nauczania - chodzi m.in. o listy uczniów, arkusze ocen, dokumenty świadczące o indywidualnym toku nauczania zastosowanym wobec poszczególnych osób.

Syk-Jankowska podała przykład wpisów do dokumentów w 2004 r. kiedy liceum było szkołą żeńską, a tymczasem do listy siedmiu uczennic w klasie maturalnej dopisano kilkudziesięciu mężczyzn.

Prokurator zarzucił też Antoniemu L. działanie na szkodę prowadzącego szkołę Stowarzyszenia Oświatowego im. św. Teresy. Według śledczych w latach 2008-2010 przywłaszczył on sobie różnego rodzaju sprzęt i przedmioty o łącznej wartości 2,3 mln zł, kupowane rzekomo na potrzeby szkoły. Były to m.in. sprzęt rtv i agd, komputery, materiały remontowo-budowlane, ale też urządzenie do masażu relaksacyjnego czy 11 parawanów.

Prokurator zastosował wobec Antoniego L. dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w kwocie 20 tys. zł. Mężczyzna obecnie jest bezrobotny, za zarzucane mu przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

W tej sprawie prokuratura wcześniej postawiła zarzuty 39 osobom, które uzyskały nielegalnie świadectwa ukończenia szkoły. Jak powiedziała Syk-Jankowska, są to osoby z Lublina i z terenu całej Polski a także zza granicy. Cztery inne osoby usłyszały zarzuty pośredniczenia między Antonim L. a osobami, które za łapówki chciały otrzymać świadectwo ukończenia liceum.

Śledztwo w tej sprawie jest nadal prowadzone, śledczy określają sprawę jako rozwojową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-05-20 14:06:40

    Ale o co chodzi? Przecież w szkole niepublicznej - a opisywana szkoła taką jest - uczniowie płacą, a w zamian dostają świadectwa. Czasem - jak szkoła ma jakieś ambicje - pomiędzy momentem zapłaty a wydania świadectwa jest jeszcze jakaś nauka. Często jednak jest to tylko iluzja (bywa, że uczeń nawet ...nie bywa w szkole, a świadectwo i tak dostanie - i to z samymi pozytywnymi ocenami). Oczywiście ironizuję i pewnie krzywdzę wiele dobrych prywatnych szkół, ale rzeczywistość niepublicznej edukacji często tak właśnie wygląda - i to niezależnie od poziomu szkoły. Nie wiem, czemu się tak dzieje, ale w przypadku edukacji, gdy klient płaci, to nie wymaga dobrej usługi tylko dobrego produktu (czyli zamiast rzetelnego kształcenia - pozytywne świadectwo). Tak jest zresztą nie tylko w szkołach niepublicznych. Wiele do życzenia pozostawiają również płatne studia zaoczne na publicznych uczelniach. Absolwentów takich "studiów" spotykałem często w szkołach - byli to nauczyciele, którzy "dorabiali" sobie drugą specjalność żeby utrzymać etat. Czasem aż przerażenie mnie brało, jak widziałem, jakie bzdury potrafi wypisywać taki np. nauczyciel fizyki "z odzysku". Aż się czasem cisnęło na usta stwierdzenie, że ktoś taki po prostu kupił sobie dyplom - a uczelnia mu go sprzedała. I jakoś nikogo to nie obchodziło.  rozwiń