PARTNER PORTALU
 • BGK

Dyrektorka zespołu szkół z Warszawy złożyła dymisję

 • bad/PAP    23 listopada 2015 - 18:04
Dyrektorka zespołu szkół z Warszawy złożyła dymisję
Dyrektorka Zespołu Szkół nr 22 w Warszawie Małgorzata Mroczkowska zrezygnowała. Fot. facebook

Dyrektorka Zespołu Szkół nr 22 w Warszawie, w którym w poniedziałek rano rozpoczął się protest uczniów i rodziców, domagających się jej odejścia ze stanowiska, złożyła dymisję. O rezygnacji poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
Minister dwukrotnie w poniedziałek odwiedziła szkołę. Po drugim, dwu i półgodzinnym spotkaniu, w którym oprócz minister i dyrektorki uczestniczyli m.in. przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, czyli stołecznego ratusza, Zalewska wyszła do oczekujących w auli szkoły uczniów i ich rodziców. Towarzyszyła jej dyrektorka szkoły Małgorzata Mroczkowska i dyrektor stołecznego Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk.

"Mamy decyzję pani dyrektor. Wiemy na pewno, że rozmowy i dyskusje mają sens. Jesteśmy w sytuacji skomplikowanej szkoły, która ma swój rytm, która przygotowuje młodzież do matury, do egzaminów. W związku z tym pani dyrektor, która podjęła wszelkie działania, według niej najlepiej sprzyjające rozwiązaniu konfliktu, w obliczu faktu, że trzeba podejmować decyzje dla dobra dzieci, dla dobra młodzieży, w porozumieniu z organem prowadzącym (…) podjęła decyzję o dymisji" - powiedziała Zalewska.

Rada pedagogiczna wyłoni następcę dyrektorki

Po tych słowach uczniowie przez kilka minut bili brawa i skandowali: "dziękujemy".

Czytaj też: Likwidacja szkół wstrzymana po proteście rodziców i uczniów

"Obiecuję wraz z kuratorem i organem prowadzącym wsparcie dla szkoły" - zapewniła minister. Podkreśliła, że dyrektor to dobry i wartościowy nauczyciel. "Miała odwagę, żeby razem z nami wyjść i was o tym poinformować. Zarządzanie nie jest prostą kwestią, dlatego zdarzają się czasem takie sytuacje, jak w waszej szkole. Na dziś chcę jej podziękować za tę decyzję, podziękować organowi prowadzącemu" - zaznaczyła minister. "Od jutra do pracy i do przygotowania do matury" - dodała.

"Po otrzymaniu przez nas pisemnej informacji o tym, że pani dyrektor złożyła dymisję, odbędzie się rada pedagogiczna. Prawo stanowi, że powierzamy obowiązki dyrektora szkoły wicedyrektorowi szkoły lub innemu wybranemu nauczycielowi z rady pedagogicznej. Z tego, co wiemy, pani wicedyrektor nie zechce podjąć się tego zadania" - powiedziała PAP dyrektor stołecznego Biura Edukacji.

Czytaj też: Nauczyciele rozpoczynają protest, ZNP chce podwyżek o 10 proc. w 2016 r.

Dlatego - jak mówiła Gospodarczyk - rada pedagogiczna będzie musiała wyłonić spośród siebie przedstawiciela. "Będziemy proponowali, by ta osoba pełniła obowiązki, ze względu na sytuację, do końca roku szkolnego. Potem będzie rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora" - poinformowała.

"Kierując się dobrem uczniów, podjęłam decyzję, by złożyć w dniu jutrzejszym dymisję. W szkole przez ostatnich kilka tygodni zadziało się bardzo dużo rzeczy, z którymi ja się nie zgadzam i trudno było by mi współpracować w takiej atmosferze. Przede wszystkim nie zgadzam się z tym, że młodzież została wciągnięta przez dorosłych w sprawy, które nie są dla niej, nawet jeśli są wśród niej osoby pełnoletnie" - powiedziała dziennikarzom dyrektorka szkoły.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • marta, 2015-11-24 22:09:04

  Nie znam sprawy dlatego nie chcę zajmować żadnego stanowiska ale jedno wiem na pewno - w XXI wieku, w Polsce, w Warszawie odbył się LINCZ. Uczestniczyli w nim uczniowie polskiej szkoły, która tak dba o wychowanie w wartościach. BRAWO!!!!!!!!!!!!!!! Jestem "dumna" z pani minister /z małej l...itery/, że urządziła taki spektakl. Dla niej też BRAWO!!!!!!! Udało się upodlić człowieka. Nawet jeżeli jest winna, to cywilizowani ludzie robią to inaczej  rozwiń
 • Oscypek wynegocjowany, 2015-11-24 16:19:29

  Do góral: trzeba tak jak POprzednio - kiedy medialny szum właził oknami i drzwiami do gmachu ministerstwa - to dopiero wtedy Kluzica od negocjacji drożdżówek pokazywała swoje talenty...
 • góral, 2015-11-24 15:17:54

  To minister będzie jeżdzić po szkołach i rozmawiać o ustąpieniach dyrektorów Niech weźmie się do pracy a nie robi medialnych spędów to już zrobili rodzice tych dzieci