PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyrektorzy szkół tracą stołki

  • www.sztafeta.pl (Malwina Stefaniak)    31 lipca 2012 - 13:31
Dyrektorzy szkół tracą stołki

Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się ani dyrektor szkoły w Lipie, ani w Zdziechowicach. Komisje konkursowe nie wyłoniły szefów tych placówek na kolejne kadencje.
Pominęły kandydatury obecnych dyrektorów, choć Dariusz Chmielewski rządził szkołą w Lipie 22 lata, a Dariusz Toczyski przez 10 lat szefował placówce w Zdziechowicach. Czy ma coś do tego polityka? Decyzje komisji konkursowych wywołały emocje w niemal całej gminie Zaklików. Głos zabierali przeciwnicy dyrektorów, twierdząc, że obu szkołom przyda się trochę świeżej krwi, jak i ich obrońcy.

Jak się okazuje, tych drugich ma wyjątkowo dużo Dariusz Toczyski, jeszcze do końca sierpnia dyrektor Zespołu Szkół w Zdziechowicach. – To jest jedyny człowiek na tym miejscu i nawet mi ręka nie drgnęła przy podpisywaniu tego protestu. Jak można takiego dobrego gospodarza zgnoić? – pytał 23 lipca, na sesji gminnej w Zaklikowie sołtys Baraków Starych Józef Bodnar.

Był jedną z 450 osób, które podpisały się na proteście broniącym Toczyskiego. To pismo było inicjatywą samych mieszkańców, radnych i sołtysów, którzy zbierali podpisy na niedzielnym Pikniku Rodzinnym w Zdziechowicach.

Radny Piotr Szwedo złożył to pismo na ręce wójta Zaklikowa Zdzisława Wójcika podczas poniedziałkowej sesji gminnej. – Na liście są podpisani mieszkańcy Zdziechowic, Karkówki, Baraków. Wszyscy są zadowoleni z dyrektora Toczyskiego, tylko komisja nie. Chcemy przywrócenia go na stanowisko – oświadczył przed radą.

„Sztafecie” nie udało się dowiedzieć, co ostatecznie zdecydowało o nierozstrzygnięciu konkursu na dyrektorów szkół, bo członkowie komisji zasłaniają się tajemnicą.

Sporo kontrowersji na sesji wzbudził jednak skład tych komisji konkursowych. Zasiadły w nich m.in. dwie radne: Wioletta Przywara, która w komisji reprezentowała Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz przewodnicząca rady gminy Jolanta Czajka, wyznaczona na szefową komisji konkursowej przez wójta Zaklikowa.

– W lutym tego roku, przy okazji konkursu na dyrektora szkoły w Zaklikowie, pytaliśmy, czemu w komisji konkursowej nie było nikogo z rady gminy. Dostaliśmy wtedy informacje, że przedstawiciele rady nie mogą zasiadać w komisjach konkursowych. Teraz zarządzenie się zmieniło? – dopytywał radny Mirosław Mach.

Panie broniły się, twierdząc, że nie reprezentowały w komisji rady, tylko inne instytucje. – Pan w tej chwili ogranicza prawa radnego – powiedział do Macha zastępca przewodniczącego rady Krzysztof Oszust.

<!-- pagebreak //-->KOMENTARZE (1)

  • pref, 2012-07-31 21:39:44

    Okręgowa Komisja Edukacyjna - a cóż to takiego, PANIE WÓJCIE?