PARTNER PORTALU
 • BGK

Dyskusja o Karcie nauczyciela będzie gorąca

 • PAP    24 lutego 2012 - 13:14
Dyskusja o Karcie nauczyciela będzie gorąca

Rząd nie pracuje teraz nad zmianami w Karcie Nauczyciela, ale mamy informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich; można się spodziewać gorącej dyskusji na temat przyszłości Karty Nauczyciela - powiedział w piątek Donald Tusk.

Premier rozmawiał w piątek m.in. z minister edukacji narodowej Krystyną Szumilas.

- Kiedy podnosimy wiek emerytalny i ograniczamy przywileje emerytalne dużych grup zawodowych - zawsze w tym kontekście pojawia się również kwestia przywilejów w innych dziedzinach życia, tu np. Karta Nauczyciela, szczególnie w relacji nauczyciele-samorządy, staje się coraz bardziej gorącym tematem - mówił Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Jak dodał, "niektóre zapisy Karty Nauczyciela powodują, że samorządy przeznaczają bardzo duże środki, które nie są związane de facto z usługą oświatową, tylko właśnie z przywilejami zawartymi w Karcie Nauczyciela".

Czytaj też: MEN rozważa propozycje samorządowców, ale tylko niektóre

Premier zaznaczył, że rząd nie pracuje w tej chwili nad zmianami w Karcie Nauczyciela. - Ale mamy informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich. Jak państwo wiecie, projekty poselskie i obywatelskie dotyczące kwestii oświatowych są już w Sejmie, ale można się spodziewać także gorącej dyskusji na temat przyszłości Karty Nauczyciela i to w najbliższych tygodniach czy najbliższych miesiącach - powiedział Tusk.

Premier powiedział też o wzroście subwencji oświatowej. - W porównaniu do 2007 roku, kiedy subwencja wynosiła 28 mld zł rocznie, w roku 2011 - prawie 38 mld zł. To jest wzrost gigantyczny, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowo fakt, że jednak dzieci do szkoły chodzi mniej, a nie więcej - zaznaczył.

Czytaj też: Celem edukacji nie jest walka z korporacją nauczycielską

- Fakty mówią bardzo wyraźnie - pieniędzy jest o 70 proc. więcej, dzieci jest z roku na rok mniej, nauczycieli jest więcej, więc realnie poziom usługi oświatowej, jeśli zmierzymy go statystyką, zwiększa się bardzo wyraźnie w ostatnich latach - powiedział premier. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • nauczycielka, 2012-02-25 16:35:09

  Karta Nauczyciela była dobra na czasy, kiedy było dużo uczniów a mało nauczycieli. Teraz jest akurat odwrotnie. Przez kartę coraz częściej samorządy likwidują szkoły a nam grozi bezrobocie. Zlikwidujcie wreszczcie tę kartę.
 • jolanta1, 2012-02-25 06:47:10

  do harnasia - średnia europejska pensum ? proszę bardzo - Francja 15 godzin dydaktycznych. Pasuje? A może tak średnią europejska, ale płac?
 • Maxfax, 2012-02-24 20:08:27

  każda taka dyskusja jest gorąca!!!!!!!!!!!!!!