PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzieci cudzoziemców będą się mogły uczyć w szkołach publicznych. MSWiA rezygnuje ze zmiany przepisów

  • PAP/TK    5 kwietnia 2018 - 16:59
Dzieci cudzoziemców będą się mogły uczyć w szkołach publicznych. MSWiA rezygnuje ze zmiany przepisów
Po licznych protestach MSWiA wycofało się z "izolowania" dzieci cudzoziemców (Fot. shutterstock)

Prace nad nowelą w sprawie zajęć szkolnych dla dzieci cudzoziemców nie będą kontynuowane - poinformowało w czwartek (05.04) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort proponował, aby dzieci cudzoziemców obowiązek szkolny mogły realizować w ośrodkach, w których mieszkają.
  • Zgodnie z proponowanymi przepisami, nauczyciele mieli otrzymywać zgody na wejście na teren ośrodka dla cudzoziemców i tam prowadzić zajęcia obowiązkowe.
  • W ocenie MSWiA miało to ułatwić prowadzenie obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla małoletnich cudzoziemców.
  • Sprzeciw wobec izolacji dzieci cudzoziemców wyraził m.in. Rzecznik Praw Dziecka.

"W wyniku ponownej analizy projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców, MSWiA zaprzestało prowadzenia prac nad tym projektem. Tym samym prace nad rozporządzeniem nie będą kontynuowane" - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA w projekcie noweli rozporządzenia w sprawie regulaminu pobytu w ośrodkach dla cudzoziemców proponowało, aby dzieci ubiegające się o ochronę międzynarodową obowiązek szkolny mogły realizować w ośrodkach, w których mieszkają. W pierwotnej wersji uzasadnienia, które później zostało zmienione, resort motywował potrzebę nowych rozwiązań ryzykiem napływu cudzoziemców i pojawiającą się niechęcią do nich lokalnych społeczności. Ministerstwo w trakcie prac nad projektem informowało również, że brak znajomości języka polskiego, szczególnie w początkowym okresie uczęszczania do szkoły, oraz różnice kulturowe między małoletnimi cudzoziemcami a dziećmi polskimi mogą prowadzić do opóźnienia realizacji programu szkolnego oraz konfliktów wynikających z różnic kulturowych.

Zgodnie z proponowanymi przepisami nauczyciele prowadzący obowiązkowe zajęcia edukacyjne mieli mieć możliwość uzyskiwania długookresowej zgody na wejście na teren ośrodka dla cudzoziemców. W ocenie MSWiA miało to ułatwić prowadzenie obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla małoletnich cudzoziemców na terenie ośrodka, gdy gmina zadecyduje o prowadzeniu takich zajęć poza siedzibą szkoły. Jak informowano, proponowane rozwiązanie miało dotyczyć około 500 dzieci w 11 ośrodkach.

MSWiA tłumaczyło również, że rozwiązanie przyczyniłoby się do odciążenia lokalnej sieci szkół i zapewniłoby "możliwość przygotowania dzieci cudzoziemskich do włączenia w polski system edukacji nie od pierwszego dnia przyjazdu do Polski, lecz po upływie czasu niezbędnego do umożliwienia im w miarę płynnej adaptacji w polskiej szkole i realizacji nauki".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • babcia Alinka, 2018-04-06 12:06:34

    Wspaniale, że wysłuchane zostały głosy pedagogów. Teraz warto się zastanowić, jak lepiej integrować dzieci cudzoziemskie z polskimi. Jest szereg dobrych doświadczeń, warto je wykorzystać do wprowadzenia w cały system, np. działania ze szkół na Raszyńskiej w Warszawie.