PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się z polskimi uczniami?

 • PAP/AT    26 lutego 2018 - 07:11
Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się z polskimi uczniami?
Decyzję o tym, czy będą one uczone w ośrodku dla cudzoziemców, a nie w szkole, samorządy podejmą w porozumieniu z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców (fot.shutterstock)

MSWiA chce dać władzom lokalnym możliwość przesunięcia nauki małoletnich obcokrajowców do ośrodków dla cudzoziemców. A to sprowadza się do odizolowania tych uczniów od polskich.
Małoletni obcokrajowcy, zamiast się uczyć w szkołach z polskimi dziećmi, będą mogli zdobywać wiedzę … w ośrodkach dla cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według ekspertów, to już na starcie wykluczenie ze społeczeństwa.

Taki może być efekt rozporządzenia przygotowywanego w MSWiA (przy udziale Urzędu do Spraw Cudzoziemców) w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców. Autorzy projektu przekonują, że uczęszczanie uczniów z innych państw do polskich placówek oświatowych może zniechęcać ich do nauki. "Zdarza się, że część dzieci cudzoziemskich, chociaż chodzi do szkoły, to się nie uczy z powodu opóźnień w realizacji programu szkolnego (...) oraz trudności w nadrobieniu wymaganego materiału..." - czytamy w uzasadnieniu.

Dalej pomysłodawcy wskazują, że obecność dzieci uchodźców negatywnie i demobilizująco wpływa także na ich polskich rówieśników.

Dlatego MSWiA chce dać władzom lokalnym możliwość przesunięcia nauki do ośrodków dla cudzoziemców. A to sprowadza się do odizolowania uczniów obcokrajowców od polskich. Pomysłodawcy przekonują, że to odciąży "lokalną sieć szkół w sytuacji wzrostu liczby uczniów oraz może zminimalizować negatywne nastawienie ze strony lokalnej społeczności". Takie rozwiązanie, co podkreśla MSWiA, w pewnym momencie umożliwi dzieciom uchodźców "płynną adaptację"" w polskiej szkole.

Decyzję o tym, czy będą one uczone w ośrodku, a nie w normalnej placówce (gdzie w pierwszym roku obecnie mogą liczyć na dodatkowe zajęcia, np. z języka polskiego), samorządy podejmą w porozumieniu z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

"To makabryczny pomysł" - mówi DGP Krystyna Starczewska, współzałożycielka pierwszego liceum społecznego w Polsce. I dodaje, że dla wielu lokalnych władz koncepcja MSWiA może się okazać "wygodnym" rozwiązaniem, dzięki któremu łatwo pozbędą się osób, które nie dość, że zajmują miejsce w szkole, to jeszcze sprawiają kłopoty. "Fatalne rozwiązanie" - wtóruje Tomasz Jurkiewicz, sekretarz gminy Wohyń, w której od dekady działa ośrodek dla cudzoziemców. To także niekorzystne dla Polski: odizolowanie utrudnia integrację i adaptację, a część uchodźców zostaje przecież u nas na stałe - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Ezop, 2018-02-27 11:44:00

  A dzieci pisiorow tylko na KUL?
 • Gosc mama, 2018-02-27 11:16:38

  Dokladnie. Jak juz u nas walna pomyslem to szkoda gadać. A nasze dzieci za granicą nie uczą sie wspólnie z miejscowymi dziećmi? Lepiej niech nasze władze się dobrze zastanowić co gadaja
 • Ela Budrewicz, 2018-02-27 00:07:43

  Moje dzieci, syn 9 lat i córka 16 nigdy w Anglii nie były tak traktowane. Wstyd