PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzieci ewakuowane z Donbasu rozpoczynają naukę w polskich szkołach

 • PAP    9 lutego 2015 - 09:08
Dzieci ewakuowane z Donbasu rozpoczynają naukę w polskich szkołach
Szkoły w Stawigudzie są przygotowane na przyjęcie dzieci z Ukrainy nie tylko organizacyjnie, ale i mentalnie (fot.pixabay.com)

Blisko trzydzieścioro dzieci ewakuowanych w połowie stycznia z Donbasu do Polski w poniedziałek po raz pierwszy idzie do polskich szkół. Mają tornistry, podręczniki i zeszyty; coraz więcej rozumieją też po polsku.
Do ośrodka Caritas w Rybakach, gdzie od blisko miesiąca mieszkają ewakuowani z Donbasu przyjechał gimbus. Ponad 20 dzieci pojechało nim do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie, kilkoro 5 i 6-latków zostało zawiezionych do przedszkola.

W tym czasie auto Caritasu zawiezie do Olsztyna do liceum dziewczynę, która zacznie się uczyć w pierwszej klasie oraz o rok starszego chłopca. Troje innych licealistów w poniedziałek rano zacznie lekcje w szkole z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim. Ci uczniowie ze względu na znaczną odległość między Rybakami a Górowem (ponad 100 km) nie będą dojeżdżać tylko zamieszkają w górowskim internacie.

"Sądzę, że wszystkie dzieci sobie poradzą, są po intensywnym kursie polskiego, większość spędzało ferie w towarzystwie polskich dzieci" - powiedziała warmińsko-mazurska kurator oświaty Grażyna Przasnyska. Jak dodała, mimo to przewidziano dla dzieci dodatkowe dwie godziny polskiego, a w razie potrzeby także zajęcia wyrównawcze. Przedszkolaki i dzieci ze szkoły w Stawigudzie w tych placówkach będą też korzystały ze stołówek.

W niedzielę pani kurator dała każdemu z uczniów szkolną wyprawkę. Od kilku dni uczniowie mają też kupione im przez Caritas podręczniki, zeszyty, piórniki. "Dzieci mają się też w co ubrać. Ludzie przekazali nam tyle ubrań, że mamy ich aż za dużo i jak znajdziemy transport, to część tych rzeczy przekażemy dla Ukrainy, np. dla uchodźców, którzy są w Odessie" - powiedział dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach ks. Piotr Hartkiewicz.

W ocenie kurator Przasnyskiej szkoły w Stawigudzie są przygotowane na przyjęcie dzieci z Ukrainy nie tylko organizacyjnie, ale i mentalnie. "Rodzice polskich uczniów i sami uczniowie wiedzą o nowych kolegach, o trudnej sytuacji w jakiej funkcjonowali. Liczymy na to, że kontakty między dziećmi ułożą się dobrze" - powiedziała Przasnyska.

Przyznała jednocześnie, że wszystkie dzieci z Ukrainy będą pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej, a ona sama co jakiś czas będzie uczestniczyć w spotkaniach z rodzicami w Rybakach. "Jakby się coś złego działo, to chcemy to jak najszybciej wyłapać, a nie zamiatać pod dywan" - zapewniła kurator.

Stawiguda to niewielka gminna miejscowość pod Olsztynem. Domy zbudowało tu wielu ludzi pracujących na co dzień w Olsztynie, tutejsi Warmiacy zaś nawykli do tego, że ich miejscowość i najbliższe okolice odwiedzają często przyjezdni. "U nas od lat pełno jest gości, mieszkają tu i Ukraińcy, nic złego nikomu się z tego powodu nie stało" - mówili mieszkańcy kilka dni po przyjeździe ewakuowanych z Ukrainy do Rybaków.

Zdaniem kurator Przasnyskiej to, że dzieci pójdą do szkoły i będą w niej spędzały kilka godzin dziennie pozytywnie wpłynie na ich rodziców. "Będą mogli więcej czasu poświęcić na naukę polskiego, zająć się sprawą nostryfikacji swoich dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje" - powiedziała.

Na razie nikt z ewakuowanych w połowie stycznia z Ukrainy nie znalazł pracy, nie zgłosił chęci wyprowadzki z Rybaków.

W połowie stycznia polski rząd ewakuował z Donbasu 178 osób polskiego pochodzenia tj. posiadających Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogących w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie - oraz ich najbliższych członków rodziny. Powodem ewakuacji był trwający na wschodniej Ukrainie konflikt z prorosyjskimi separatystami.

Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi, jest też grupa starszych osób. Od czasu ewakuacji wszyscy mieszkają w ośrodkach w Rybakach i Łańsku pod Olsztynem. Dotąd blisko 60 osobom wojewoda warmińsko-mazurski wydał pozwolenia na pobyt stały w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.