Dzieci nauczycieli ciągle uprzywilejowane

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 19-07-2012
  • drukuj
Gminy kultywują nauczycielski przywilej uznany za niekonstytucyjny. Preferują dzieci pedagogów w rekrutacji do przedszkoli i szkół. Nie widzą w tym nic złego.
Dzieci nauczycieli ciągle uprzywilejowane
Gminy, które domagają się od rządu cięcia przywilejów nauczycielskich, same je rozdają. Chodzi o regulaminy dotyczące rekrutacji do przedszkoli czy szkół – pisze „Rzeczpospolita”.

W wielu samorządach gwarantują one pierwszeństwo przyjęcia do tych placówek dzieciom pedagogów. Jest tak np. w Pruszkowie czy Radzyminie. Tymczasem jest to zapis niezgodny z konstytucją.

Według samorządów skoro gmina finansuje przedszkola, ma prawo ustalać zasady przyjęć do nich.

Rodzice, którzy czują się poszkodowani powinni skarżyć takie regulaminy w kuratoriach oświaty czy nawet w gminach, bo bywa, że lokalne władze nie znają w szczegółach decyzji podjętych przez dyrektorów przedszkoli czy szkół – podaje „Rzeczpospolita”.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

W takim razie - szkoły często przy rekrutacji stosują preferencję, iż laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych są przyjmowani do liceów z maksymalnym wynikiem przy rekrutacji - to też jest złamanie konstytucyjnej zasady równego dostępu do edukacji? Nie popadajmy w paranoję.

Cią
...g dalszy medialnego zamówienia na nauczycieli, Karę Nauczyciela, aby "urobić" społeczeństwo przed zmianami. Nie spotkałem się z takimi preferencjami, jak donosi Rzeczpospolita, problem pewnie jest marginalny. Jestem dzieckiem nauczycielskim tak w ogóle, jakoś tych przywilejów wszystkich dla mnie (bo przekaz medialny, wynikający z nagłówków jest taki, jakby mi Bóg wie jak dobrze było) nie dostrzegam :< rozwiń

Mash, 2012-07-22 12:01:57 odpowiedz

Statut Centrum Edukacji w Zabrzu ma wpisany nepotyzm przy rekrutacji uczniów.

rada rodzicuf, 2012-07-19 22:31:16 odpowiedz

Kopalnie preferują górników, koleje - kolejarzy, energetyka swoich pracowników, a poczta listonoszy; itp. ect itd.. Polowanie z nagonka trwa w najlepsze, a finałem będzie prywatyzacja szkolnictwa.

podpisałem, 2012-07-19 22:01:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU