PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzieci niepełnosprawne w szkole: Powstaną dla nich specjalne klasy

  • PAP/AT    21 kwietnia 2016 - 07:43
Dzieci niepełnosprawne w szkole: Powstaną dla nich specjalne klasy
Zdaniem Teresy Wargockiej z MEN w szkołach powszechnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie otrzymują takiej opieki (Teresa Wargocka, fot. men.gov.pl)

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkołach powszechnych nie otrzymują takiej opieki, jaka im się należy.
Teraz to rodzice decydują, gdzie się uczą ich dzieci: w zwykłej klasie czy integracyjnej. Gwarantuje to konstytucja i konwencja o prawach osób niepełnosprawnych z 2012 r. Wiceminister edukacji uważa, że powinny się uczyć oddzielnie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem Teresy Wargockiej z MEN w szkołach powszechnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie otrzymują takiej opieki, jaka im się należy, a nauczyciele nie są właściwie przygotowani do zawodu.

Podczas spotkania z nauczycielami w Krakowie z ministerstwa edukacji popłynął jasny przekaz: rząd nie popiera tzw. włączającego systemu kształcenia i uważa, że dzieci niepełnosprawne powinny się uczyć w szkołach specjalnych, a jeśli trafią do szkoły powszechnej powinny być dla nich tworzone klasy wydzielone - pisze gazeta.

"Postawiona przez panią wiceminister diagnoza problemu jest słuszna, ale od edukacji włączającej nie ma odwrotu, bo nic lepszego jeszcze nie wymyślono" - skomentował najnowszy pomysł rządu Paweł Kubicki ze stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rodzic, 2016-04-21 12:45:43

    Jeżeli w klasie jest jedno dziecko "niepełnosprawne" zatrudnia się dodatkowego nauczyciela. Znany jest mi taki przypadek - klasa 2, ilość dzieci w klasie - 4 w tym jedno ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele przeważnie w klasie bywają na zmianę, bo co tu robić z taka "g...romadą" dzieci we dwoje ?  rozwiń