PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzieci pojadą na wycieczki szkolne bez ubezpieczenia?

 • Bartosz Dyląg    30 lipca 2014 - 18:11
Dzieci pojadą na wycieczki szkolne bez ubezpieczenia?

Rezygnacja z obowiązkowego ubezpieczenia NNW przy organizacji wycieczek krajowych wygląda na beztroskę – uważają samorządowcy. - Nie znajdujemy podstaw prawnych, by zmusić dzieci do obowiązkowych ubezpieczeń w czasie wycieczek – odpiera resort edukacji.
Przypomnijmy, że w świetle obowiązującego prawa przepisy dotyczące ubezpieczeń obowiązkowych nie przewidują szczególnych, obowiązkowych ubezpieczeń dla szkół i placówek oświatowych. Obowiązek ubezpieczenia uczestników krajowej wycieczki od następstw nieszczęśliwych wypadków nakłada rozporządzenie MENiS z 8 listopada 2001 r.

Umowa NNW jest dobrowolną umową ubezpieczenia, dlatego MEN chce znieść obowiązek ubezpieczeń. Utrzymany ma zostać obowiązek ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia uczestników wycieczki lub imprezy zagranicznej.

Zdaniem samorządowców, obecnych na środowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, rezygnacja z obowiązkowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków przy organizacji wycieczek krajowych wygląda na beztroskę, dlatego że ubezpieczenia ogólne nie gwarantują pełnego zabezpieczenia interesów uczestników ewentualnych zdarzeń losowych, wypadków komunikacyjnych i innych, które mogą przydarzyć się na wycieczkach.

Czytaj też: Wycieczki czy imprezy tylko w dni nauki szkolnej

- Nie zapewnią one pokrycia kosztów leczenia specjalistycznego, długotrwałej rehabilitacji, konieczności wypłacania rent - twierdzi Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Strona samorządowa uważa, że ubezpieczenia NNW powinny być obowiązkowe. Zapis o dowolności jest niepraktyczny, ponieważ wycieczek jest bardzo dużo i każdorazowe ustalanie dyrektora z rodzicami faktu i zakresu ubezpieczenia nie powinno mieć miejsca.

Czytaj też: Prezydent Płocka będzie zarabiał serwując drinki i sprzedając wycieczki

Wobec tych uwag KWRiS zaproponowała zaopiniować projekt pozytywnie, pod warunkiem, że wspomniany zapis będzie zmieniony.

Wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki zaznaczył, ze proponowane zmiany nie są wymysłem MEN.

- Musimy reagować na zapowiedzi wielu rodziców zaskarżenia rozporządzenia z 2004 roku, które nakłada obowiązek ubezpieczenia dzieci uczestniczących w wycieczkach krajowych i zagranicznych - wyjaśnił wiceminister.

Tadeusz Sławecki przypomniał, że przepisy nie ustanawiają jakichkolwiek ustawowych ubezpieczeń obowiązkowych związanych z działalnością szkół i placówek oświatowych, mówią że jest to dobrowolne ubezpieczenie. Dlatego rodzice mają pełną podstawę prawną do tego, by zaskarżyć ten obowiązek.

Wiceminister edukacji dodał, że w przypadku większości wycieczek rodzice i tak ubezpieczają swoje dzieci.

- Co więcej, wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia nie zwalnia organów prowadzących, w tym przypadku dyrektora szkoły, z obowiązku przestrzegania rozporządzenia MENiS w sprawie BHP w szkołach - zauważył.

Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich zaznaczył, że nie boi się o to, że pojedyncze osoby zaskarżą obowiązek ubezpieczenia, jeśli na drugiej szali jest dobro tysięcy dzieci.

- Trzeba je chronić przed beztroską i nieodpowiedzialnością rodziców. W przeciwnym razie koszty leczenia dziecka poniesiemy wszyscy - powiedział Marek Wójcik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • NWUcznia.pl, 2016-10-03 10:52:05

  Najlepiej kupić dziecku ubezpieczenie NW indywidualnie, a nie grupowe w szkole. Coraz więcej rodziców ma tego świadomość. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, bo wszystko załatwia się przez Internet. Za te same pieniądze wybierzemy taki wariant, który najlepiej odpowiada potrzebom dziecka. Otrzymamy w...yższą sumę ubezpieczenia i szerszy zakres. Sprawdź na nwucznia.pl  rozwiń
 • korbe, 2016-04-29 17:00:12

  A my kupowaliśmy odrębnie jako rodzice, dla bezpieczeństwa. Zresztą... wychowawczyni nie zrobiła prawie nic - sama za pierwszym razem próbowała załatwić autokar i była to masakra, umowa spisana bez sprawdzenia pojazdu. Później to już my wszystko załatwialiśmy - Dar-trans z wawy zapewnił auto, sprawd...ziliśmy je, wezwaliśmy policję przed wyjazdem - dla bezpieczeństwa. Kosztowo wyszło ok, ale co najważniejsze, wszystko było zorganizowane naprawdę sprawnie.  rozwiń
 • qqq, 2015-03-05 14:04:36

  Sprawa jest już zakończona. Od 1.9.2014 ubezpieczenie NNW nie jest wymagane.