PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki studentom wyrośnie las

  • PAP    16 kwietnia 2011 - 14:55

Zagraniczni studenci białostockich uczelni posadzili w sobotę czteroletnie świerki na powierzchni ponad pół hektara. Akcja zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku to element obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.
Akcja była inicjatywą leśników, którzy udział w niej zaproponowali cudzoziemcom studiującym w Białymstoku, głównie uczestnikom programu wymiany studentów Erasmus.

Około trzydziestu studentów m.in. z Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Litwy i Szwecji, wraz ze swymi opiekunami (mentorami) sadziło młody las w leśnictwie Mostek, na terenie nadleśnictwa Dojlidy. To osoby studiujące na trzech uczelniach publicznych: Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Przed sadzeniem drzew leśnicy pokazali studentom, jak to zrobić fachowo, przeszli też oni szybki kurs BHP. Prace były prowadzone tam, gdzie w ubiegłym roku miał miejsce zrąb ok. 3 ha lasu. Część została już odnowiona. Ma tam być drzewostan mieszany: 60 proc. sosna, zaś po 20 proc. świerk i dąb.

Jak powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, w sumie do zasadzenia przez studentów było blisko 2,5 tys. czteroletnich świerków. Zwrócił uwagę, że nie chodziło o ilość czy obszar, ale o sam udział zagranicznych studentów w akcji odnawiania lasu.

Wszyscy dostali specjalne certyfikaty "z okazji sadzenia lasu w 2011 roku", za przyczynienie się do "odrodzenia nowego pokolenia lasu Puszczy Knyszyńskiej". W miejscu sadzenia drzew stanął też tzw. słup zrębowy z informacją o tym, iż drzewa sadzili zagraniczni studenci w Międzynarodowym Roku Lasów

Czytaj też: Samorządowcy posadzili las

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.