PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki stypendium nauczą się kręcić miód

  • PAP    12 czerwca 2012 - 09:55
Dzięki stypendium nauczą się kręcić miód

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie ufunduje stypendium naukowe dla absolwentów gimnazjum, którzy chcą się uczyć pszczelarstwa w technikum pszczelarskim.
To sposób na przyciągnięcie do tego zawodu młodych ludzi. Związek chce ufundować takie stypendium po raz pierwszy, dla jednego lub dwóch absolwentów gimnazjum.

„Większość warmińsko-mazurskich pszczelarzy to emeryci, którzy chodzą przy pszczołach dla zabicia wolnego czasu. Mało ludzi zajmuje się pszczelarstwem profesjonalnie, dla niewielu osób pszczelarstwo stanowi główne źródło utrzymania. Czas to zmienić, bo za parę lat zabraknie ludzi, którzy będą umieli kręcić miód” – powiedział prezes olsztyńskiego Związku Józef Zysk.

Zysk przyznał, że co prawda dwóch młodych pszczelarzy to niewiele, ale „od kogoś trzeba zacząć”. „Poza tym chodzi nam o danie sygnału młodym ludziom, że taki zawód jak pszczelarz też istnieje, że można mieć niebanalną ciekawą pracę” – podkreślił.

Pszczelarzom najbardziej zależy na uczniach z rodzin pszczelarskich, którzy pomagając rodzicom, mają pojęcie o tej pracy. Fundatorzy zapewniają jednak, że szanse na stypendium mają też uczniowie, którzy nie znają tajników pszczelarstwa.

„Po to uczeń pójdzie do szkoły, by się pszczelarstwa nauczyć. Zależy nam na osobach z pasją, nie bojących się pszczół, nie bojących się pracy z owadami. Pieniądze te przeznaczymy na opłacenie internatu przy Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli. Chcemy opłacać internat młodemu adeptowi przez cały rok szkolny” – wyjaśnił Zysk.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.