PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Dziecka w Parku Agrykoli

  • PAP    24 maja 2011 - 11:18
Dzień Dziecka w Parku Agrykoli

29 maja w ramach warszawskich obchodów Dnia Dziecka MSWiA i Komenda Główna Policji przygotowały miasteczko ruchu drogowego oraz przejazd rowerowy ulicami Warszawy.
Przedtem o godz. 10.00 w Centrum Olimpijskim PKOl odbędzie się spotkanie rozpoczynające kolejną edycję kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”. Po spotkaniu, o godz. 11.00 odbędzie się briefing prasowy, a po nim około godz. 12.00 ruszy peleton ulicami Warszawy do Parku Agrykoli, gdzie na najmłodszych mieszkańców stolicy, z okazji ich święta, będzie czekać wiele atrakcji.

Tego dnia odbędzie się też spotkanie MSWiA i policji w Centrum Olimpijskim PKOl (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 na Żoliborzu), poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

MSWiA wraz z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji rozpocznie ogólnopolską kampanię „Rowerem bezpiecznie do celu”. W trakcie spotkania zostanie także rozstrzygnięty konkurs „Bezpieczeństwo imprez sportowych”.

W inauguracji kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” wezmą udział Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA, Jacek Zalewski dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru w MSWiA, a także nadinsp. Kazimierz Szwajcowski zastępca komendanta głównego policji oraz gen. bryg. Mirosław Rozmus komendant główny Żandarmerii Wojskowej.

Następnie ulicami Warszawy odbędzie się przejazd rowerami – od siedziby Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Wybrzeżem Gdyńskim do Parku Agrykoli (Łazienki Północne) – start od godz. 12.00.

Dzieci i młodzież, które wezmą udział w peletonie otrzymają elementy odblaskowe (kamizelki, opaski na rękę), kaski ochronne i inne drobne wyposażenie rowerowe. W peletonie wezmą udział m.in. mieszkańcy Warszawy, przedstawiciele organizacji promujących bezpieczną jazdę na rowerze, a także policjanci z Biura Ruchu Drogowego.

W trakcie pikniku rodzinnego w Parku Agrykola „Łazienki Północne” w Warszawie w ramach Dnia Dziecka, MSWiA i policja zorganizowały dla dzieci atrakcje związane z miasteczkiem ruchu drogowego. W tym czasie od godz. 11.00 do 19.00 będzie można przystąpić do egzaminów na kartę rowerową, wziąć udział w konkursach oraz turniejach, a także sprawdzić swoje umiejętności z zakresu wiedzy prawa o ruchu drogowym czy praktyczne na torze przeszkód.

Uczestnicy otrzymają nagrody w postaci m.in. odblaskowych kamizelek i opasek. Rodzice wraz z dziećmi dowiedzą się, z czego składa się obowiązkowe wyposażenie rowerów. Miasteczko będzie obsługiwane przez policjantów z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

W Łazienkach Królewskich odbędą się także pokazy sprzętu, z którego korzystają w codziennej służbie policjanci, strażacy, a także funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej. Będzie można zobaczyć m.in. motocykle i radiowozy, quady, strzelnicę pneumatyczną z której korzysta Straż Graniczna i kamerę wziernikową używaną przez strażaków oraz ratowników. Na miejscu będzie można obejrzeć również pokaz tresury psów ratowniczych oraz wziąć udział w pokazie symulatora zderzeń (przekonać się osobiście o znaczeniu pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe).

W trakcie imprezy będzie można założyć alkogogle i przekonać się jak bardzo jest ograniczona nasza percepcja po spożyciu alkoholu. Głównym celem kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, w szczególności dzieci i młodzieży.

W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba osób poruszających się rowerami po polskich drogach, stąd kampania prowadzona będzie na terenie całego kraju od czerwca do końca sierpnia br.

Policjanci będą informować o właściwym wyposażeniu technicznym rowerów, będą także nasilone kontrole drogowe, w zakresie posiadania karty rowerowej. Pamiętajmy, że rodzice mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom poniżej 7 roku życia, które korzystają z drogi publicznej.

Kampania „Rowerem bezpiecznie do celu” została ujęta na liście przedsięwzięć realizowanych w ramach tzw. dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, zainaugurowanej 11 maja br. w polskim Sejmie. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 dekadą działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (Decade of Action for Road Safety).

Międzynarodowy Dzień Dziecka, przygotowywany jest przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Organizatorem imprezy 29 maja br. w Parku Agrykola w Królewskich Łazienkach jest Stołeczna Estrada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.