PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Edukacji Narodowej, Para prezydencka: Praca polskich nauczycieli za granicą jest misją

  • PAP/AT    14 października 2016 - 12:20
Dzień Edukacji Narodowej, Para prezydencka: Praca polskich nauczycieli za granicą jest misją
- Sercem jesteśmy z Wami - napisała para prezydencka do nauczycieli (fot.YouTube)

• Praca nauczyciela w polskiej szkole za granicą jest szczególną misją i wyzwaniem - podkreślili w liście do nauczycieli szkół polonijnych i polskich za granicą prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
• Za patriotyczną postawę należą się słowa najwyższego uznania i wdzięczności - zaznaczyli.
- W Dniu Edukacji Narodowej, obchodzonym w Polsce uroczyście i radośnie jako święto państwowe, nasze myśli i serdeczne życzenia kierujemy do nauczycieli, którzy realizują zawodowe powołanie wśród rzeszy uczniów szkół polonijnych i polskich poza granicami kraju - napisała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz prezydent Andrzej Duda.

- Składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów w pracy pedagogicznej. Życzymy szczęścia i pomyślności w życiu osobistym. Sercem jesteśmy z Wami - podkreśliła para prezydencka.

Jak zaznaczyli w tym szczególnym dniu kierują do nauczycieli wyrazy głębokiego uznania i wdzięczności za wytrwały nauczycielski trud, z ofiarnością i oddaniem wkładany każdego dnia w edukację, a przede wszystkim w wychowanie w duchu polskości młodych pokoleń urodzonych na emigracji, często w najdalszych zakątkach świata.

Czytaj też: Para prezydencka złożyła życzenia nauczycielom

- Ze wzruszeniem wspominamy każde ze spotkań z państwem, każdą z rozmów o Polsce, o której tradycje i kulturę dbacie Państwo z ogromnym zaangażowaniem - czytamy w liście.

- Praca nauczyciela w polskiej szkole za granicą jest szczególną misją i wyzwaniem"- oceniła para prezydencka. - Oprócz głębokiej wiedzy i wszechstronnych umiejętności wymaga pełnego zaangażowania w kształtowanie charakteru i ducha nowego pokolenia, często urodzonego i wychowanego poza Polską. Niesie wiele wyrzeczeń, wymaga poświęcenia - podkreślono.

- Za patriotyczną postawę służby ojczystemu krajowi i rodakom należą się państwu słowa najwyższego uznania i wdzięczności - zaznaczyli.

Para prezydencka poruszyła także kwestię bogatej i barwnej historii naszego narodu, w której - jak zaznaczono - nie brakowało okresów trudnych, wiodących do dziejowych przełomów.

- Wracamy dziś pamięcią do czasów oświecenia, gdy powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca stała się pierwszą instytucją o charakterze ministerstwa oświaty publicznej nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Utworzona w trudnym momencie dziejowym, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku, sprawiła, że - pomimo pogarszającej się sytuacji politycznej, która ostatecznie przyniosła Rzeczypospolitej utratę państwowości - wychowano wspaniałe pokolenia Polaków świadomych swojej tożsamości. Wprowadzono wówczas wiele koniecznych i nowatorskich reform m systemu edukacji narodowej - czytamy w liście.

- Dzisiaj wy, drodzy państwo, jesteście spadkobiercami i kontynuatorami szczytnej tradycji troski i dbałości o młodzieży chowanie - podkreślono.

Prezydent z małżonką zapewnili, że uczynią, co w ich mocy, aby nauczyciele szkół polonijnych i polskich za granicą mogli odczuć opiekę Państwa Polskiego i mieli pewność, że dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju oświaty polonijnej i polskiej poza granicami kraju zawsze mieć będzie znaczenie priorytetowe.

Podziękowano także, za chętne, aktywne i twórcze włączanie się w inicjatywy upowszechniające historię, język ojczysty, kulturę i dziedzictwo narodowe, zwłaszcza te, które są realizowane pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub pary prezydenckiej.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.