PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień przedszkolaka pomoże promować edukację maluchów?

  • PAP    29 lipca 2013 - 17:46
Dzień przedszkolaka pomoże promować edukację maluchów?

Ustanowienie 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka zakłada projekt uchwały, który trafił do Sejmu. Podpisali się pod nim m.in. posłowie PO, PiS i RP. Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć, dziecko uczy się w przedszkolu - argumentują inicjatorzy projektu.
"Chodzi przede wszystkim o podkreślenie wartości edukacji przedszkolnej" - w ten sposób o idei Dnia Przedszkolaka wypowiedziała się w poniedziałek posłanka PO Małgorzata Niemczyk, która w Sejmie będzie reprezentowała wnioskodawców projektu. Jak zaznaczyła, dzięki temu świętu przedstawiciele instytucji, które zajmują się wychowaniem przedszkolnym, będą mieli okazję, aby się spotkać, wymienić doświadczenia i nawiązać współpracę. "W takim dniu mogłyby się odbywać konferencje, wykłady na temat rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym" - dodała.

Posłanka zaznaczyła, że ustanowienie Dnia Przedszkolaka to inicjatywa oddolna. Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w 2010 r. w łódzkim samorządzie. Pomysłodawcami byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli. Akcja znalazła naśladowców w innych samorządach: m.in. w Będzinie, Brzezinach, Bytomiu, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Łowiczu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Siedlcach, Sieradzu, Szczecinie i Wrocławiu.

W projekcie uchwały Sejmu podkreślono wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. "Sejm wyraża przekonanie, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej" - głosi projekt.

W jego uzasadnieniu wskazano, że z petycją ws. ustanowienia 20 września Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpiło wiele środowisk, stowarzyszeń i innych instytucji. "Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć, nasze dziecko uczy się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat" - napisano.

Dzień Przedszkolaka, według jego inicjatorów, ma oznaczać nie tylko zabawę i kolejną okazję do świętowania dla dzieci, ale też zwrócić uwagę na znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. "Naszemu społeczeństwu należy uzmysłowić, że wychowanie przedszkolne jest pierwszym i najważniejszym etapem kształtowania świadomości naszych dzieci" - podkreślono. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma stać się też okazją do zintegrowania środowisk oraz instytucji, od których zależy jakość wychowania przedszkolnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.