PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień przedszkolaka pomoże promować edukację maluchów?

  • PAP    29 lipca 2013 - 17:46
Dzień przedszkolaka pomoże promować edukację maluchów?

Ustanowienie 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka zakłada projekt uchwały, który trafił do Sejmu. Podpisali się pod nim m.in. posłowie PO, PiS i RP. Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć, dziecko uczy się w przedszkolu - argumentują inicjatorzy projektu.
"Chodzi przede wszystkim o podkreślenie wartości edukacji przedszkolnej" - w ten sposób o idei Dnia Przedszkolaka wypowiedziała się w poniedziałek posłanka PO Małgorzata Niemczyk, która w Sejmie będzie reprezentowała wnioskodawców projektu. Jak zaznaczyła, dzięki temu świętu przedstawiciele instytucji, które zajmują się wychowaniem przedszkolnym, będą mieli okazję, aby się spotkać, wymienić doświadczenia i nawiązać współpracę. "W takim dniu mogłyby się odbywać konferencje, wykłady na temat rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym" - dodała.

Posłanka zaznaczyła, że ustanowienie Dnia Przedszkolaka to inicjatywa oddolna. Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w 2010 r. w łódzkim samorządzie. Pomysłodawcami byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli. Akcja znalazła naśladowców w innych samorządach: m.in. w Będzinie, Brzezinach, Bytomiu, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Łowiczu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Siedlcach, Sieradzu, Szczecinie i Wrocławiu.

W projekcie uchwały Sejmu podkreślono wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. "Sejm wyraża przekonanie, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej" - głosi projekt.

W jego uzasadnieniu wskazano, że z petycją ws. ustanowienia 20 września Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpiło wiele środowisk, stowarzyszeń i innych instytucji. "Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć, nasze dziecko uczy się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat" - napisano.

Dzień Przedszkolaka, według jego inicjatorów, ma oznaczać nie tylko zabawę i kolejną okazję do świętowania dla dzieci, ale też zwrócić uwagę na znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. "Naszemu społeczeństwu należy uzmysłowić, że wychowanie przedszkolne jest pierwszym i najważniejszym etapem kształtowania świadomości naszych dzieci" - podkreślono. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma stać się też okazją do zintegrowania środowisk oraz instytucji, od których zależy jakość wychowania przedszkolnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.