PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziś świętują Dzień Przedszkolaka

  • AW/PAP    18 września 2015 - 13:04
Dziś świętują Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm uchwałą z 13 września 2013 r. (fot.fotolia)

W piątek (18 września) w kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, ustanowiony przez Sejm w 2013 roku. Marszałek Sejmu Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że nawet najmniejsze dzieci dobrze odnajdują się w przedszkolu, gdzie mogą uczestniczyć w zajęciach i zabawach ze swoimi rówieśnikami.
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła przedszkole publiczne nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie. Przedszkole mieści się w nowoczesnym budynku, wyremontowanym przez miasto w 2012 r. przy wsparciu funduszy unijnych.

Po uroczystości marszałek Sejmu powiedziała dziennikarzom, że ustanowione przez parlament święto służy zwróceniu uwagi na to, jak bardzo potrzebna jest edukacja przedszkolna.

Fajnie jest być przedszkolakiem

"Dzisiejsza obecność w tym przedszkolu pokazuje, że nawet najlepsza opieka babć, cioć i mamy nie da dzieciom takich szans rozwoju, jak udział w zajęciach przedszkolnych" - dodała.

Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że nawet najmniejsze dzieci dobrze odnajdują się w przedszkolu, gdzie mogą uczestniczyć w zajęciach i zabawach ze swoimi rówieśnikami. "Cieszy mnie to, że od 2017 r. każde dziecko w wieku trzech lat, jeżeli jego rodzice wyrażą na to zgodę, znajdzie miejsce w przedszkolu i mawiałabym rodziców do tego, bo jeżeli myślą o dobrym rozwoju dzieci to przedszkole jest bardzo potrzebne" - mówiła.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm uchwałą z 13 września 2013 r. dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka; obchodzony jest co roku 20 września (w tym roku wypada on w niedzielę). Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się w Łodzi 20 września 2010 r. Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpił rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Idee tę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejm.

Termin obchodów Dnia Przedszkolaka - 20 września - nie jest przypadkowy. Jak zaznaczają pomysłodawcy święta, druga połowa września to czas gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny, wtedy też organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.