PARTNER PORTALU
  • BGK

E- legitymacje. Anna Zalewska podpisała rozporządzenie

  • KDS    27 kwietnia 2018 - 16:30
E- legitymacje. Anna Zalewska podpisała rozporządzenie
W e-legitymacjach mogą być zakodowane ulgi, jakie przysługują uczniom, np. na przejazd. (fot.shutterstock.com)

Od września w autobusie czy pociągu uczniowie, którzy nie będą mieli przy sobie legitymacji, nie będą mogli tłumaczyć się przysłowiowym "pies mi zjadł". Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, podpisała rozporządzenie, które wprowadza do szkół możliwość wydawania plastikowych e-legitymacji.
Szefowa MEN rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych podpisała 26 kwietnia. Dokument zawiera nowe wzory świadectw szkolnych i arkuszy ocen oraz wprowadza możliwość wydawania e-legitymacji. 

- Od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach - odpowiednio legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacji szkolnych lub e-legitymacji przedszkolnych - czytamy w komunikacie. 

Czytam więcej: Po szkole branżowej łatwiej znaleźć pracę niż po studiach

Jak wyjaśnia resort, e-legitymacja daje wiele nowych możliwości. Na rewersie jej wzoru znalazło się pole umożliwiające nadruk - w procesie personalizacji karty - numeru układu elektronicznego oraz kodu kreskowego. Możliwe będzie również kodowanie na e-legitymacji dodatkowych usług wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu. O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów.

Rozporządzenie wprowadza również nowe przepisy odnoszące się do procedury uwierzytelniania świadectw, indeksów, aneksów, dyplomów i zaświadczeń oraz wydawania apostille (potwierdzenie autentyczności) do tych dokumentów, nowy wzór świadectwa. Dokument doprecyzowuje również przepisy odnoszące się do zabezpieczeń druków świadectw, dyplomów i zaświadczeń w zakresie odnoszącym się do oznakowania literowego i cyfrowego świadectw dojrzałości, aneksu do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.