PARTNER PORTALU
  • BGK

E-podręczniki się oddalają

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 sierpnia 2011 - 06:49
E-podręczniki się oddalają

MEN pod presją wydawców po raz kolejny wycofuje się z planów wprowadzenia obowiązkowego wydawania elektronicznych podręczników. Nie będzie można ich kupić w Internecie lub na płycie.
W najtrudniejszej sytuacji są rodzice dzieci w klasach trzecich szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy ze względu na nową podstawę programową muszą kupić im nowe książki. Taka wymiana potrwa do 2015 r. – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało sfinansować wymianę podręczników na nowe, ale z powodu trudnej sytuacji budżetu szybko się z tego wycofało.

Czytaj też: E-podręczniki dla każdego

W zamian zaproponowało, że wydawcy nie będą wprowadzać do nich zmian częściej niż co trzy lata. Dzięki temu rodzice nie byliby zmuszani do zakupu nowych wersji książek. Z tej obietnicy resort też się wycofał.

Czytaj też: Ceny podręczników szkolnych są chore

Zmiany spotkały się z dużym protestem wydawców, którzy domagają się od ministerstwa wycofania się z tych pomysłów. Uważają, że wolny rynek i nauczyciele powinni decydować, czy chcą korzystać z wersji elektronicznej, czy też tylko z podręczników tradycyjnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rebell, 2011-08-25 21:07:43

    Powinien być obowiązek tworzenia wersji elektronicznej. Wtedy byłby wybór. Na razie takiego wyboru nie ma bo są wyłącznie wersje papierowe! Zachęcam wszystkich rodziców aby organizowali się w internecie skanowali książki i korzystając z rozmaitych serwisów udostępniać te pliki!!! Ze skanów też możn...a się uczyć - jako były student znam to z autopsji i potwierdzam równoważną skuteczność tej samej informacji wydrukowanej z pliku pdf na zwykły papier i "ładnej książeczki" w twardej okładce. Sytuacja na rynku podręczników akademickich jest zdrowa. Kupują je biblioteki i autorzy mają dzięki temu godziwy zarobek. Sam gdy po ukończeniu studiów znalazłem dobrą pracę kupiłem te spośród książek, które były mi najbardziej pomocne, aby po prostu odwdzięczyć się ich autorom w czasie gdy już było mnie na to stać. Sytuacji z podręczników akademickich nie da się wprost przenieść na te do szkół. Nowe wydania wychodzą co roku więc kupowanie tych książek przez szkolne biblioteki mija się z celem!!! Piractwo doprowadziło ceny gier komputerowych i muzyki do normalnych poziomów!!! Pamiętam jeszcze monstrualnie wręcz drogie gry, programy i płyty muzyczne!!! Piractwo powinno także wbić "normalność" do głowy pseudobiznesmenom panoszącym się na tym rynku!!! Świadomie wzywam więc do nieposłuszeństwa obywatelskiego i nieprzestrzegania praw autorskich w obszarze podręczników szkolnych!!!  rozwiń