E-podręczniki się oddalają

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-08-2011
  • drukuj
MEN pod presją wydawców po raz kolejny wycofuje się z planów wprowadzenia obowiązkowego wydawania elektronicznych podręczników. Nie będzie można ich kupić w Internecie lub na płycie.
E-podręczniki się oddalają
W najtrudniejszej sytuacji są rodzice dzieci w klasach trzecich szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy ze względu na nową podstawę programową muszą kupić im nowe książki. Taka wymiana potrwa do 2015 r. – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało sfinansować wymianę podręczników na nowe, ale z powodu trudnej sytuacji budżetu szybko się z tego wycofało.

Czytaj też: E-podręczniki dla każdego

W zamian zaproponowało, że wydawcy nie będą wprowadzać do nich zmian częściej niż co trzy lata. Dzięki temu rodzice nie byliby zmuszani do zakupu nowych wersji książek. Z tej obietnicy resort też się wycofał.

Czytaj też: Ceny podręczników szkolnych są chore

Zmiany spotkały się z dużym protestem wydawców, którzy domagają się od ministerstwa wycofania się z tych pomysłów. Uważają, że wolny rynek i nauczyciele powinni decydować, czy chcą korzystać z wersji elektronicznej, czy też tylko z podręczników tradycyjnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Powinien być obowiązek tworzenia wersji elektronicznej. Wtedy byłby wybór. Na razie takiego wyboru nie ma bo są wyłącznie wersje papierowe! Zachęcam wszystkich rodziców aby organizowali się w internecie skanowali książki i korzystając z rozmaitych serwisów udostępniać te pliki!!! Ze skanów też możn...a się uczyć - jako były student znam to z autopsji i potwierdzam równoważną skuteczność tej samej informacji wydrukowanej z pliku pdf na zwykły papier i "ładnej książeczki" w twardej okładce. Sytuacja na rynku podręczników akademickich jest zdrowa. Kupują je biblioteki i autorzy mają dzięki temu godziwy zarobek. Sam gdy po ukończeniu studiów znalazłem dobrą pracę kupiłem te spośród książek, które były mi najbardziej pomocne, aby po prostu odwdzięczyć się ich autorom w czasie gdy już było mnie na to stać. Sytuacji z podręczników akademickich nie da się wprost przenieść na te do szkół. Nowe wydania wychodzą co roku więc kupowanie tych książek przez szkolne biblioteki mija się z celem!!! Piractwo doprowadziło ceny gier komputerowych i muzyki do normalnych poziomów!!! Pamiętam jeszcze monstrualnie wręcz drogie gry, programy i płyty muzyczne!!! Piractwo powinno także wbić "normalność" do głowy pseudobiznesmenom panoszącym się na tym rynku!!! Świadomie wzywam więc do nieposłuszeństwa obywatelskiego i nieprzestrzegania praw autorskich w obszarze podręczników szkolnych!!! rozwiń

Rebell, 2011-08-25 21:07:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE