PARTNER PORTALU
  • BGK

E-podręczniki zgodnie z harmonogramem

  • PAP    10 stycznia 2013 - 17:15
E-podręczniki zgodnie z harmonogramem

Harmonogram prac nad przygotowaniem e-podręczników musi zostać dotrzymany i będzie dotrzymany - zapewniła minister edukacji Krystyna Szumilas. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MEN prototypy pierwszych e-podręczników do matematyki będą zaprezentowane w 2013 r.
Minister Szumilas mówiła o tym podczas czwartkowej konferencji "E-podręczniki - co nowego w cyfrowych szkołach?" zorganizowanej przez redakcję "Gazety Wyborczej".

Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji - odpowiedzialnego za projekt "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" - Piotr Dmochowski-Lipski przypomniał, że projekt ten współfinansowany jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. "To powoduje, że by rozpocząć prace wymagane jest zakontraktowanie projektu zgodnie z wszystkimi reżimami" - powiedział. Wyraził nadzieję, że ten etap powinien zostać zakończony w ciągu miesiąca.

"Mamy pewien harmonogram prac, który musi zostać dotrzymany i dotrzymany będzie, co jest też związane z wydatkowaniem środków unijnych. Ta perspektywa trwa do 2015 r. założyliśmy etapowe przygotowywanie i pokazywanie tych podręczników. I tutaj bardzo mocno będziemy pilnować, by w tego zadania Ośrodek się wywiązał" - powiedziała minister.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MEN oraz partnera merytorycznego odpowiedzialny za opracowanie e-podręczników do przedmiotów ścisłych, prototypy trzech podręczników do matematyki (dla klas IV szkoły podstawowej, klas I gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej) zostaną opracowane do końca sierpnia 2013 r.; wtedy będą mogły być testowane. W 2014 r. pojawią się w wersji roboczej kolejne e-podręczniki, które również zostaną poddane testom.

Partnerem merytorycznym projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" w zakresie matematyki i przedmiotów informatycznych jest Politechnika Łódzka. Partnerem technologicznym jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj też: Partner do e-podręczników bez konkursu

Zgodnie z założeniami rządowego pilotażowego programu "Cyfrowa Szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów. Będą one przeznaczone do użytku w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Oprócz tego projekt zakłada stworzenie aż 2,5 tys. zasobów edukacyjnych, stanowiących uzupełnienie e-podręczników. Mają być udostępniane na wolnych licencjach, czyli bezpłatnie. Przygotowanie e-podręczników towarzyszy pilotażowi programu cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła".

Podczas konferencji min. Szumilas przypomniała, ze przygotowanie e-podręczników jest jednym z elementów programu "Cyfrowa szkoła". Poinformowała, że na 402 szkoły, które zostały zakwalifikowane do udziału w pilotażu w 398 szkołach jest już zakupiony sprzęt. Jedna ze szkół wycofała się z udziału w pilotażu, trzy zaś nie zdążyły kupić do końca roku sprzętu.

Minister podkreśliła, że jednym z najważniejszych elementów programu jest przygotowanie nauczycieli. Jacek Strzemieczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest odpowiedzialne za szkolenia dla nauczycieli poinformował, że w tej chwili bierze w nich udział około 500 nauczycieli; z każdej szkoły biorącej udział w pilotażu jeden lub dwóch nauczycieli koordynatorów. Szkoleni też są dyrektorzy szkół. Zapowiedział, że od przyszłego miesiąca prowadzone będą szkolenia regionalne i lokalne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.