E-tornister, czyli tablety dla uczniów

Prawie 650 gimnazjalistów klas pierwszych z Ostrowa Wlkp. rozpoczęło korzystanie z programu e-tornister.
E-tornister, czyli tablety dla uczniów
Każdy z nich otrzymał niewielki tablet, który posiada wgrane podręczniki, ćwiczenia i wszystkie wymagane lektury.

To pierwszy w kraju tak kompleksowy program – twierdzą miejscowe władze. „W Ostrowie wszyscy uczniowie pierwszych klas gimnazjum mają już e-tornistry (...). Po pierwsze chodzi o to, by było lżej w tornistrach, a po drugie (...) z nowinek technicznych młodzież uczy się chętniej. Jako pierwsi w kraju pokazaliśmy, że mimo braku rozwiązań ustawowych, potrafimy to zrobić” – powiedział dziennikarzom Jarosław Urbaniak, prezydent miasta (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, zakupiono dla wszystkich bibliotek gimnazjalnych podręczniki, które są alternatywą dla tabletów. W realizacji projektu miasto współpracuje z czterema firmami.

Ostrowski projekt jest traktowany jako pilotażowy. „Pilotaż jest bezpłatny, Polkomtel zapewnia łączność. Wszystkie czytniki są wyposażone w moduł GSM, są karty SIM. Po zakończeniu pilotażu będziemy posiadali badania, które wykażą jak często i jak chętnie młodzież korzysta z e-tornistra” – mówił na konferencji prasowej Michał Kowalski z Polkomtela.

Według prezesa Mobile BOX Piotra Pawlaka, każde z urządzeń jest wyposażone w bezpieczny dla oczu ekran. „Ma wgrane podręczniki z języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki. Do tego są ćwiczenia i wszystkie lektury. Z tabletu jest dostęp do internetu, ale tylko na stronę wikipedii w języku polskim i angielskim. Moduł ma łączność bezprzewodową z internetem, bez konieczności budowania systemu wi-fi” – wyjaśnił prezes.

Za podręczniki papierowe gimnazjalistów zapłaciła miejscowa spółka Holdikom. Zamierza ona dodatkowo połączyć projekt z tabletami z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, papieru i plastikowych butelek – zapowiedział prezes spółki, Dariusz Kowalski.

Tablety są indywidualnie kodowane, każdy kod przypisany jest do danego ucznia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE