PARTNER PORTALU
  • BGK

E-tornister, czyli tablety dla uczniów

  • PAP    25 października 2011 - 13:13
E-tornister, czyli tablety dla uczniów

Prawie 650 gimnazjalistów klas pierwszych z Ostrowa Wlkp. rozpoczęło korzystanie z programu e-tornister.
Każdy z nich otrzymał niewielki tablet, który posiada wgrane podręczniki, ćwiczenia i wszystkie wymagane lektury.

To pierwszy w kraju tak kompleksowy program – twierdzą miejscowe władze. „W Ostrowie wszyscy uczniowie pierwszych klas gimnazjum mają już e-tornistry (...). Po pierwsze chodzi o to, by było lżej w tornistrach, a po drugie (...) z nowinek technicznych młodzież uczy się chętniej. Jako pierwsi w kraju pokazaliśmy, że mimo braku rozwiązań ustawowych, potrafimy to zrobić” – powiedział dziennikarzom Jarosław Urbaniak, prezydent miasta (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, zakupiono dla wszystkich bibliotek gimnazjalnych podręczniki, które są alternatywą dla tabletów. W realizacji projektu miasto współpracuje z czterema firmami.

Ostrowski projekt jest traktowany jako pilotażowy. „Pilotaż jest bezpłatny, Polkomtel zapewnia łączność. Wszystkie czytniki są wyposażone w moduł GSM, są karty SIM. Po zakończeniu pilotażu będziemy posiadali badania, które wykażą jak często i jak chętnie młodzież korzysta z e-tornistra” – mówił na konferencji prasowej Michał Kowalski z Polkomtela.

Według prezesa Mobile BOX Piotra Pawlaka, każde z urządzeń jest wyposażone w bezpieczny dla oczu ekran. „Ma wgrane podręczniki z języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki. Do tego są ćwiczenia i wszystkie lektury. Z tabletu jest dostęp do internetu, ale tylko na stronę wikipedii w języku polskim i angielskim. Moduł ma łączność bezprzewodową z internetem, bez konieczności budowania systemu wi-fi” – wyjaśnił prezes.

Za podręczniki papierowe gimnazjalistów zapłaciła miejscowa spółka Holdikom. Zamierza ona dodatkowo połączyć projekt z tabletami z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, papieru i plastikowych butelek – zapowiedział prezes spółki, Dariusz Kowalski.

Tablety są indywidualnie kodowane, każdy kod przypisany jest do danego ucznia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.