PARTNER PORTALU
  • BGK

Edukacja górnicza wraca do Chorzowa

  • ZWI    8 lutego 2013 - 19:25
Edukacja górnicza wraca do Chorzowa

Od przyszłego roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie uruchomione zostaną nowe kierunki kształcenia - technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej.
W Urzędzie Miasta w Chorzowie podpisano właśnie umowe pomiędzy Zespołem Szkoł Technicznych i Ogólnokształcących a niemiecką spółką Elektror Airsystems, która zajmuje się produkcją wentylatorów. Umowa zakłada m.in. możliwość odbywania praktyk zawodowych przez uczniów w spółce produkującej wentylatory.

Pomysł otwarcia nowej szkoły górniczej pojawił się podczas rozmów dyrektorki ZSTiO nr 1, Sylwii Tkocz z prezydentem Chorzowa i przedstawicielami Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i branży, placówka chce w ten sposób wrócić do swych korzeni.

48 absolwentów gimnazjów w nowym roku szkolnym znajdzie miejsce w dwóch klasach o profilu górniczym. W zasadniczej szkole zawodowej rozpoczną kształcenie na kierunku „górnik eksploatacji podziemnej", a w technikum na kierunku „technik górnictwa podziemnego".

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta, zastępcy prezydenta wraz z władzami niemieckiej spółki i zaproszonymi gośćmi uczestnicy nie kryli zadowolenia ze wspólnego przedsięwzięcia.

- Cieszę się, gdy widzę że w Chorzowie przemysł i produkcja łączą się z edukacją. Jesteśmy miastem, które daje dobre wykształcenie. Dzięki zawartej współpracy będzie jeszcze lepiej - powiedział wiceprezydent Chorzowa ds. Społecznych, Wiesław Ciężkowski.

Opinię prezydenta podzielił Prezes Zarządu Elektror Airsystems, Ulrich Kreher. - Od początku istnienia naszej firmy inwestujemy w edukację. Cieszę się, że od teraz będziemy mogli to robić także w Chorzowie. Liczymy, że efekty naszej współpracy będą pomyślne.

Tego samego zdania jest dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1, Sylwia Tkocz. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie. Od momentu podpisania umowy stajemy się bliskimi współpracownikami. Mam nadzieję, że współpraca będzie owocna.

W trakcie dyskusji o nowych kierunkach kształcenia, wspomniano także o planach budowy szkoleniowej sztolni, która wiernie odda warunki panujące pod ziemią. Wydatki na budowę budynku pokryje miasto. A urządzenia, z których skorzystają uczniowie, trafią do sztolni z kopalń współpracujących ze szkołą.

Katowicki Holding Węglowy, będący największym europejskim producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej, również rozpoczyna współpracę z Chorzowem. Zaoferuje uczniom „Jedynki" praktyki zawodowe w wyznaczonych kopalniach, gdzie odbędą dodatkowe szkolenia bhp i spotkania z wykwalifikowanymi instruktorami zawodu.

Nabór dla absolwentów gimnazjów ruszy w maju.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.