Edukacja na skraju zapaści

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 13-06-2012
  • drukuj
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przekonuje, że za dwa lata wydatki na edukację mogą rozsadzić budżety samorządów.
Edukacja na skraju zapaści
Według Grobelnego podstawowy problem polega na tym, że państwo centralnie reguluje wszystkie kwestie związane z zarządzaniem oświatą, przerzucając na samorządy obowiązek realizacji tych zadań – pisze „Rzeczpospolita”.

Skutek jest taki, że system edukacji jest nieefektywny. Nakłady na edukację rosną, a jednocześnie kształcimy coraz mniej uczniów. Nie widać też znaczących postępów w podnoszeniu jakości nauczania.

Grobelny uważa, że system finansowania samorządów wymaga gruntowej reformy, w innym wypadku w ciągu dwóch lat się rozsypie.

Według niego państwo powinno określić standardy edukacyjne, czyli oczekiwania wobec jakości pracy szkół, a samorządom pozostawić możliwość doboru instrumentów, by te cele realizować – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Z tego wynika , że likwidacja lub łączenie szkół to chwilowy ratunek dla samorządów , który nie gwarantuje cudownych oszczędności. Coś mi się wydaje że w końcu nastąpią oczekiwane zmiany w finansowaniu oświaty i wygrają Ci co wstrzymali się z takimi drastycznymi i dotkliwymi metodami dla społecznoś...ci lokalnych. rozwiń

koko, 2012-06-13 17:43:45 odpowiedz

Nie tylko edukacja jest na skraju zapaści...TE go już nie da sie znieść!

Uśka B., 2012-06-13 09:16:13 odpowiedz

jakos nie widac efektow tego, ze naklady rosna...wniosek: na poziomie samorzadow pieniadze sa defraudowane

nn, 2012-06-13 08:28:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE