PARTNER PORTALU
 • BGK

Edukacja na skraju zapaści

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    13 czerwca 2012 - 07:04
Edukacja na skraju zapaści

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przekonuje, że za dwa lata wydatki na edukację mogą rozsadzić budżety samorządów.
Według Grobelnego podstawowy problem polega na tym, że państwo centralnie reguluje wszystkie kwestie związane z zarządzaniem oświatą, przerzucając na samorządy obowiązek realizacji tych zadań – pisze „Rzeczpospolita”.

Skutek jest taki, że system edukacji jest nieefektywny. Nakłady na edukację rosną, a jednocześnie kształcimy coraz mniej uczniów. Nie widać też znaczących postępów w podnoszeniu jakości nauczania.

Grobelny uważa, że system finansowania samorządów wymaga gruntowej reformy, w innym wypadku w ciągu dwóch lat się rozsypie.

Według niego państwo powinno określić standardy edukacyjne, czyli oczekiwania wobec jakości pracy szkół, a samorządom pozostawić możliwość doboru instrumentów, by te cele realizować – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • koko, 2012-06-13 17:43:45

  Z tego wynika , że likwidacja lub łączenie szkół to chwilowy ratunek dla samorządów , który nie gwarantuje cudownych oszczędności. Coś mi się wydaje że w końcu nastąpią oczekiwane zmiany w finansowaniu oświaty i wygrają Ci co wstrzymali się z takimi drastycznymi i dotkliwymi metodami dla społecznoś...ci lokalnych.  rozwiń
 • Uśka B., 2012-06-13 09:16:13

  Nie tylko edukacja jest na skraju zapaści...TE go już nie da sie znieść!
 • nn, 2012-06-13 08:28:30

  jakos nie widac efektow tego, ze naklady rosna...wniosek: na poziomie samorzadow pieniadze sa defraudowane