PARTNER PORTALU
 • BGK

Edukacja: Poznań też staje do walki o sześciolatków

 • pt    13 stycznia 2016 - 12:13
Edukacja: Poznań też staje do walki o sześciolatków

• Miasto będzie zachęcać rodziców sześciolatków, by we wrześniu posłali swoje dzieci do szkół podstawowych.
• W lutym ruszy akcja promocyjna i informacyjna, wskazująca na korzyści wcześniejszego rozpoczęcia nauki. Organizowane będą też drzwi otwarte w szkołach.
• Poznań jest drugim miastem po Łodzi, które rozpoczyna podobną kampanię.
Poznań, podobnie jak Łódź, zapowiada rozpoczęcie starań o przekonanie rodziców, aby posłali we wrześniu do szkół swoje sześcioletnie dzieci.

Kampania ma przekonać rodziców, że poznańskie szkoły są dobrze przygotowane do tego, by sześcioletnie dzieci mogły się w nich uczyć w odpowiednich warunkach.

- Wydział oświaty przygotowuje plakaty i ulotki informacyjne dla rodziców przedszkolaków, które mają zachęcać ich do tego, by pomimo zmiany ustawy, rozważyli posłanie swoich dzieci do klas pierwszych - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

- Jeśli rodzice nie są przekonani do tego, by ich dziecko w wieku sześciu lat rozpoczęło naukę, będziemy ich przekonywać, by skorzystali z oferty oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych - mówi.

Zdaniem urzędników takie rozwiązanie ma sporo korzyści. Dzieci mają szansę zaaklimatyzować się w środowisku, do którego trafią za rok, gdy rozpoczną naukę.


Dodatkowo - zgodnie z ustawą - dzieci poza obwodowe, będą traktowane tak samo jak dzieci obwodowe, czyli zostaną przyjęte do szkoły bez procesu rekrutacji.

- Zachęcając rodziców do tego, by posłali swoje sześciolatki do szkoły, będziemy odwoływać się do argumentów, które przyświecały zmianie przesuwającej wiek obowiązku szkolnego na sześć lat - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty. I wylicza:

- Przede wszystkim szybszy start i większe możliwości uczestnictwa dzieci w procesach edukacyjnych, lepsze przyswajanie wiedzy i wyniki w nauce, a także większa samodzielność.

Kampania ma pomóc miastu w złagodzeniu negatywnych skutków, jakie dla samorządów będą miały wprowadzone przez rząd zmiany w oświacie, w tym zniesienie obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich. Na samej subwencji oświatowej poznański samorząd straci przez to ok. 23 mln zł.

- Musimy gospodarować w ramach już uchwalonego budżetu, a to oznacza rezygnację z wydatków, których mieszkańcy oczekują od samorządu w innych dziedzinach życia. Wprowadzenie reformy i związane z nią konieczne zmiany organizacyjne wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami. Dostaniemy też mniej pieniędzy z budżetu państwa, bo subwencja oświatowa na utrzymanie dziecka w przedszkolu jest dużo niższa niż na dziecko w szkole - tłumaczy prezydent Wiśniewski.

- Na pewno pojawi się problem miejsc w przedszkolach i konieczność stworzenia nowych, szczególnie w przyszłym roku, kiedy obowiązkiem przedszkolnym zostaną objęte dzieci 3-letnie. Jest ryzyko, że część nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego będzie musiała zostać zwolniona. Pytanie, kto poniesie koszty wypłaty odszkodowań, które im się należą? Inny problem to tzw. puste roczniki - dodaje.

Jak przypominają w poznańskim magistracie, siedmiolatków będzie w tym roku dużo mniej, klasy pierwsze będą więc bardzo zredukowane. To oznacza, że dyrektorzy szkół będą musieli walczyć o każdego ucznia.

Zdaniem wiceprezydenta, to od dyrektorów właśnie w dużym stopniu zależy, czy podczas planowanych w ramach kampanii drzwi otwartych, będą potrafili przekonać, że ich placówka jest dobrze przygotowana na przyjęcie sześciolatków.

Zorganizowana przez wydział oświaty akcja promocyjna zaplanowana jest na luty i marzec. Poza przekonywaniem rodziców do posyłania 6-latków do szkół i oddziałów przedszkolnych w szkołach, ma też na celu informować.

Ulotki ze wszystkimi niezbędnymi informacjami będą rozdawane rodzicom dzieci 6-letnich w przedszkolach. Informator o ofercie podstawówek i zasadach rekrutacji dostępny będzie też na stronach internetowych szkół.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • rozporządzenie MEN, 2016-01-19 06:53:21

  Przy okazji tych spotkań należy pobrać oświadczenie, że dziecko będzie miało zapewnioną opiekę w TEJ SZKOLE PRZEZ 10 GODZIN DZIENNIE, WŁĄCZNIE Z POMOCĄ WOŹNY ODDZIAŁOWEJ, LEŻAKOWANIEM, ii ŚNIADANIEM, OBIADEM ORAZ PODWIECZORKIEM, łazienką w sali oraz minimum 2,5 mkw/dziecko w sali!!!!!!!!!!!...  rozwiń
 • Damian, 2016-01-13 15:14:56

  Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! 14Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538...  rozwiń