PARTNER PORTALU
  • BGK

Edukacja regionalna przestanie istnieć? Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie bije na alarm

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    28 listopada 2017 - 19:46
Edukacja regionalna przestanie istnieć? Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie bije na alarm
W ubiegłym roku szkolnym języka kaszubskiego uczyło się ponad 19 tys. młodych ludzi (fot. kaszubi.pl)

Wraca groźba likwidacji szkół wiejskich na Kaszubach - alarmuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Chodzi o obniżkę subwencji oświatowej z tytuły prowadzenia szkół z nauczaniem języka regionalnego, w tym kaszubskiego.
Problem pojawił się, gdy resort edukacji opublikował projekt rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018. Jak tłumaczą przedstawiciele Zrzeszenia, wynika z niego, że zaplanowano w nim obniżkę subwencji oświatowej z tytułu prowadzenia szkół z nauczaniem języka regionalnego. Dotychczasowa waga P16 z wartości 1,5 spadła do 1,3 oraz waga P17 z wartości 1,1 do 1,0.

Dla samorządów oznacza to realne uszczuplenie budżetu na nauczanie języka regionalnego i mniejszości narodowych oraz etnicznych. Wskazują, że po przeprowadzeniu symulacji z wykorzystaniem algorytmu zamieszczonego w rozporządzeniu, które ma obowiązywać od 1 stycznia wynika, że już na początku 2018 zmuszone będą do cięć we właśnie uchwalanych budżetach.

- Obniżenie subwencji już od 1 stycznia 2018 oraz zapowiedzi kolejnych cięć w 2019 roku wywołają falę likwidacji szkół z takimi przedmiotami nauczania. Rodzi to pytania o przyszłość języka kaszubskiego i jego pozycji na Kaszubach - podkreślają przedstawiciele Zrzeszenia. 

Ich zdaniem zmiana najbardziej uderzy w szkoły z terenu powiatu kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego, bytowskiego, wejherowskiego, puckiego, lęborskiego, gdańskiego i słupskiego. Chodzi szczególnie o małe szkoły funkcjonujące na obszarach wiejskich, które pełnią często funkcję swego rodzaju centrów kultury. 

- Język, kultura i tradycja kaszubska są naszym wspólnym dziedzictwem. Przez pokolenia społeczności pielęgnujące i przekazujące te wartości stanowiły kotwicę trzymającą Polskę przy Bałtyku. W ostatnich kilkunastu latach w przekazywaniu tych rodzimych kaszubskich wartości wielkim wsparciem były szkoły. Nie pozwólmy tego dorobku zniszczyć! - czytamy na stronie ZKP. 

W skierowanej do MEN petycji (pełną treść petycji zaśmieliśmy w dziale multimedia), piszą, że mają nadzieję na zmianę decyzji przez Annę Zalewską w tej kwestii i rezygnację z pomysłu obniżenia finansowania małych szkół, w których nauczany jest język regionalny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.