PARTNER PORTALU
  • BGK

Edukacja seksualna w każdej podstawówce?

  • EM    4 grudnia 2013 - 20:19
Edukacja seksualna w każdej podstawówce?

Projekt ustawy Wicemarszałkini Sejmu RP Wandy Nowickiej, o edukacji seksualnej (druk nr 1298) będzie jutro rozpatrywany na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o godz. 14.00.
Projekt zakłada wprowadzenie edukacji seksualnej od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Będzie to przedmiot obowiązkowy. Na lekcjach mają być poruszane zagadnienia związane z seksualnością człowieka, rozwojem psychoseksualnym, tożsamością seksualną, dojrzewaniem, zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. W ramach nowego przedmiotu dzieci będą się zajmować także społecznymi i kulturowymi aspektami aktywności seksualnej, rozwojowej i partnerskiej normy seksualnej.

Ponadto projekt podejmuje kwestie praw seksualnych oraz odpowiedzialnego, świadomego rodzicielstwa (macierzyństwa i ojcostwa), w tym postępowania z noworodkami i niemowlętami oraz wychowywania dzieci i ich potrzebami. Ważne miejsce w nauczaniu tego przedmiotu zajmowała będzie ochrona przed przemocą seksualną, a także metody i środki zapobiegania ciąży, sposoby zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, kształtowanie wolnych od przemocy, partnerskich relacji w związkach oraz równość płci w społeczeństwie i w prawie.

Projekt ustawy o edukacji seksualnej opiera się na trzech filarach: bezpieczeństwa, wiedzy i szacunku. Narzuca on bardzo wysokie standardy nauczania, z szerokim spektrum zagadnień, wychodząc przy tym naprzeciw potrzebom edukacyjnym od lat zgłaszanym przez psychologów, seksuologów i edukatorów seksualnych.

Komisja zajmie się również projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1246), który uzasadni poseł Marek Poznański.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.