PARTNER PORTALU
  • BGK

Edukacyjna Polska B

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 czerwca 2012 - 06:59
Edukacyjna Polska B

Pogłębia się przepaść między uczniami. Ci z zamożniejszych regionów na egzaminach wypadają lepiej.
Według Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej umiejętności polskich uczniów są na najwyższym światowym poziomie – pisze „Rzeczpospolita”.

Tak wynika z badań kompetencji 15-latków pod nazwą PISA. Eksperci wzięli pod lupę badania dotyczące umiejętności czytania wśród 15-latków.

Okazuje się, że polscy uczniowie z dużych aglomeracji otrzymali wyniki porównywalne z rówieśnikami kształcącymi się w najlepiej ocenionych systemach edukacji: nieco lepsze niż uczniowie z Hongkongu, identyczne z tymi, jakie otrzymali uczniowie Korei Południowej i dużych aglomeracji japońskich czy kanadyjskich.

Problemy zaczynają się, gdy zestawi się średnie wyniki uczniów niezależnie od miejsca kształcenia. W tym badaniu polscy uczniowie plasują się w średniej stawce dla krajów OECD.

PISA wskazuje, że o wynikach uczniów decyduje też ich status ekonomiczny. Ci, którzy wychowują się w lepiej sytuowanych domach, otrzymywali lepsze noty od swoich rówieśników pochodzących z biedniejszych rodzin – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.