PARTNER PORTALU
 • BGK

Egzamin gimnazjalny: 18 kwietnia rozpocznie się egzamin dla uczniów

 • PAP/AT    15 kwietnia 2016 - 07:29
Egzamin gimnazjalny: 18 kwietnia rozpocznie się egzamin dla uczniów
Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych (fot.sxc.hu)

• Ponad 360 tys. uczniów klas III gimnazjów w całym kraju będzie w dniach 18-20 kwietnia pisać obowiązkowy egzamin gimnazjalny.
• Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna.
• Drugiego będzie egzamin matematyczno-przyrodnicza.
• Trzeciego uczniowie sprawdzą się z języków obcych.
Każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań - pierwszy o godzinie 9., drugi o godzinie 11. Pomiędzy nimi będzie przerwa.

W poniedziałek (18 kwietnia) na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie, jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Drugi blok będzie zawierał zadania z języka polskiego. Na rozwiązanie ich gimnazjaliści będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

We wtorek (19 kwietnia) na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut).

Czytaj też: Likwidacja gimnazjów: Jeszcze nie wszystko przesądzone?

W środę (20 kwietnia) egzamin z języka obcego przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.

Czytaj też: W większości województw powołano nowych kuratorów oświaty

Największa grupa gimnazjalistów - 86 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 81 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 11 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym - 3 proc. Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski. Przystąpienie do niego zadeklarowało 2,4 proc. na poziomie podstawowym, a 0,7 proc. na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 proc. gimnazjalistów.

Arkusze z zadaniami z kolejnych dni będzie publikować codziennie na swoje stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.

Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w tym roku rozwiązania zadań otwartych z matematyki uczniów gimnazjów z terenu wszystkich ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania. W ubiegłym roku e-ocenianie zastosowano na terenie czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych, tj. OKE w Jaworznie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.×
KOMENTARZE (3)

 • kredytyk.pl, 2016-04-15 10:36:05

  Pożyczka Gotówkowa dla Każdego kredytyk.pl od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze! - Chwilówki na Dowód bez zaświadczeń bik - kredyty przez internet, dla Firm - Kredyt na mieszkanie/hipotekę - Kredyt Samochodowy, pożyczka na dowód bez dochodów - kredyty pozabankowe, gotówkowe i konsolidacyjne... Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonimy i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie!  rozwiń
 • alicja, 2016-04-15 10:01:51

  Do egzamin gimnazjalny 2016: Dzięki wielkie, teraz na pewno dobrze napisze ten test, pobrałam od nich bez problemu, polecam!!
 • egzamin gimnazjalny 2016, 2016-04-15 08:38:31

  _______________!!!UWAGA!!!_______________ Mam ARKUSZE EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2016 Zadania bardzo trudne, więc radzę sie dobrze przygotować!! W sprawie arkuszy proszę pisać na egzamin2016gimnazjalny@gmail.com To nie jest żadna ściema, posiadam prawdziwe arkusze!!!!! _______________!!!UWAGA!!!_...______________  rozwiń