Ekologia z "Małym Księciem"

W Dąbrowie Górniczej niebawem rozpocznie się realizacja projektu „Nasza planeta, nasza przyszłość”. Uczestniczący w nim uczniowie, będą poznawać sprawy związane z ochroną środowiska. Przewodnikiem po świecie ekologii będzie „Mały Książę”.
Ekologia z "Małym Księciem"

Jak informuje dąbrowski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) „Nasza planeta, nasza przyszłość” ma formę konkursu, do którego mogą przystąpić uczniowie klas czwartych szkół podstawowych, a także uczestnicy kółek ekologicznych. Ich zadaniem będzie przygotowanie pracy plastycznej lub prezentacji multimedialnej, poświęconej problemom ochrony środowiska. Nim to nastąpi, dzieci wezmą udział w specjalnych lekcjach. W ich trakcie poznają zagadnienia dotyczące ekologii i równowagi biologicznej. Program uwzględni również wątki lokalne.

- Dzieci dowiedzą się o gatunkach zagrożonych wyginięciem, zasobach wody na ziemi, globalnych zagrożeniach, ale również o ciekawych miejscach przyrodniczych w mieście czy występujących tu roślinach i zwierzętach – opowiada Małgorzata Czapla z klubu ekologicznego 4H, który jest partnerem projektu.

Celem projektu jest kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej i uczenie ich odpowiedzialności. Wypełniając zadania, uczestnicy będą odkrywać naturalne bogactwa ziemi, ale także zagrożenia - podaje magistrat.

Uczniowie otrzymają specjalne podręczniki, w których przybliżone zostaną tematy związane z ekologią. Poszczególne problemy poprzedzone będą cytatami z „Małego Księcia”, stanowiącymi punkt wyjścia do rozmowy.

Dlaczego akurat ta pozycja? Jak tłumaczą organizatorzy, „Mały Książę” symbolizuje ochronę planety, porusza kwestie wartości ludzkich i wartości przyrody. Książka Saint-Exupéry’ego stanowi literacki wstęp do zagadnień związanych ze środowiskiem.

Wychowawcy klas czwartych, a także nauczyciele przyrody, którzy zgłoszą się do projektu, otrzymają poradniki, w których znajdą wskazówki, jak poprowadzić ekologiczne lekcje. Zgłaszać można się do 27 stycznia - donosi magistrat.

„Nasza planeta, nasza przyszłość”, przedsięwzięcie organizowane przez firmę SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o. przy współudziale Urzędu Miejskiego, jest częścią międzynarodowej kampanii ekologicznej koncernu Veolia Environnement, zatytułowanej „Dookoła świata”. Konkurs został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta. Laureaci zostaną nagrodzeni w kategorii indywidualnej i grupowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ten mały książę wcale nie jest taki mały jak się okazuje. wiele potrafi zdziałać na rzecz ekologii czyli dobrej przyszłości nas wszystkich.

KRÓL, 2012-01-22 20:47:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE