PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologia z "Małym Księciem"

  • AT    22 stycznia 2012 - 11:32
Ekologia z "Małym Księciem"

W Dąbrowie Górniczej niebawem rozpocznie się realizacja projektu „Nasza planeta, nasza przyszłość”. Uczestniczący w nim uczniowie, będą poznawać sprawy związane z ochroną środowiska. Przewodnikiem po świecie ekologii będzie „Mały Książę”.
Jak informuje dąbrowski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) „Nasza planeta, nasza przyszłość” ma formę konkursu, do którego mogą przystąpić uczniowie klas czwartych szkół podstawowych, a także uczestnicy kółek ekologicznych. Ich zadaniem będzie przygotowanie pracy plastycznej lub prezentacji multimedialnej, poświęconej problemom ochrony środowiska. Nim to nastąpi, dzieci wezmą udział w specjalnych lekcjach. W ich trakcie poznają zagadnienia dotyczące ekologii i równowagi biologicznej. Program uwzględni również wątki lokalne.

- Dzieci dowiedzą się o gatunkach zagrożonych wyginięciem, zasobach wody na ziemi, globalnych zagrożeniach, ale również o ciekawych miejscach przyrodniczych w mieście czy występujących tu roślinach i zwierzętach – opowiada Małgorzata Czapla z klubu ekologicznego 4H, który jest partnerem projektu.

Celem projektu jest kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej i uczenie ich odpowiedzialności. Wypełniając zadania, uczestnicy będą odkrywać naturalne bogactwa ziemi, ale także zagrożenia - podaje magistrat.

Uczniowie otrzymają specjalne podręczniki, w których przybliżone zostaną tematy związane z ekologią. Poszczególne problemy poprzedzone będą cytatami z „Małego Księcia”, stanowiącymi punkt wyjścia do rozmowy.

Dlaczego akurat ta pozycja? Jak tłumaczą organizatorzy, „Mały Książę” symbolizuje ochronę planety, porusza kwestie wartości ludzkich i wartości przyrody. Książka Saint-Exupéry’ego stanowi literacki wstęp do zagadnień związanych ze środowiskiem.

Wychowawcy klas czwartych, a także nauczyciele przyrody, którzy zgłoszą się do projektu, otrzymają poradniki, w których znajdą wskazówki, jak poprowadzić ekologiczne lekcje. Zgłaszać można się do 27 stycznia - donosi magistrat.

„Nasza planeta, nasza przyszłość”, przedsięwzięcie organizowane przez firmę SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o. przy współudziale Urzędu Miejskiego, jest częścią międzynarodowej kampanii ekologicznej koncernu Veolia Environnement, zatytułowanej „Dookoła świata”. Konkurs został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta. Laureaci zostaną nagrodzeni w kategorii indywidualnej i grupowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • KRÓL, 2012-01-22 20:47:51

    Ten mały książę wcale nie jest taki mały jak się okazuje. wiele potrafi zdziałać na rzecz ekologii czyli dobrej przyszłości nas wszystkich.