PARTNER PORTALU
 • BGK

Ekspert: nauczyciel powinien uczyć umiejętności, a nie przekazywać wiedzę

 • PAP    30 stycznia 2014 - 20:52
Ekspert: nauczyciel powinien uczyć umiejętności, a nie przekazywać wiedzę

Rolą nauczyciela nie jest przekazywanie wiedzy, tylko kształcenie umiejętności samodzielnego uczenia się przez całe życie - powiedział w czwartek w Warszawie podczas konferencji "Quo Vadis, cyfrowy nauczycielu?" Colin Rose, doradca rządu brytyjskiego w dziedzinie edukacji.
Konferencja poświęcona była możliwościom związanym z zastosowaniem przez nauczycieli internetowej platformy edukacyjnej Eduscience, którą od 2012 roku testuje 250 polskich szkół.

Na platformie uruchomiono m.in.: ogólnodostępny przyrodniczy portal internetowy (zawierający m.in. blogi naukowe i ciekawostki ze świata nauki), dostępne są tam też materiały do wykorzystania na lekcjach przez nauczycieli m.in. zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe, teksty, przygotowane przez naukowców i dydaktyków.

Colin Rose jest twórcą autorskiej metody superszybkiej nauki języków obcych, a także współautorem edukacyjnego programu "Zabawy fundamentalne", nastawionego na pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka w wieku 0-6 lat.
Jak mówił podczas konferencji, obecnie konieczna jest zmiana roli nauczyciela - od osoby przekazującej wiedzę do osoby kształcącej umiejętności. "A najistotniejsze obecnie jest wykształcenie w uczniach zdolności samodzielnego uczenia się przez całe życie" - podkreślił. Pomóc ma w tym projekt Eduscience. "W internecie wiele instytucji naukowych z całego świata udostępnia za darmo swoje zasoby. Dlatego najważniejszym celem edukacji musi się stać to, żeby uczniowie potrafili korzystać z tych zasobów" - zaznaczył Rose.

Leszek Lotkowski, koordynator projektu Eduscience podkreślił, że z nowymi technologiami mamy do czynienia na co dzień, dlatego szkoła nie powinna się "izolować od tego, co nas otacza". "Nauczyciel może i powinien wykorzystywać w procesie nauczania najnowsze technologie - tablice multimedialne, internetowe platformy edukacyjne czy odpowiednio przygotowane gry komputerowe, dzięki którym uczniowie bawiąc się, będą się uczyć i utrwalać wiedzę" - zaznaczył Lotkowski.

Dodał, że internetowe platformy e-learningowe to są bazy wiedzy, które zmieniają edukację. "Jeśli taka baza wiedzy istnieje, to edukacja nie ma barier. Bo to oznacza, że w każdym miejscu, w każdym czasie uczniowie będą się mogli łączyć z platformą i poszerzać swoją wiedzę" - powiedział Lotkowski.

Projekt Eduscience jest realizowany przez Instytut Geofizyki PAN, spółkę Edukacja Pro Futuro oraz firmy American Systems i Accelerated Learning. Jego głównym celem jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedmiotami ścisłymi i zachęcenie ich do studiowania na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

Projekt realizowany jest od 1 września 2012 r.; zakończy się w czerwcu 2014 r. Następnie platforma będzie dostępna dla wszystkich szkół w Polsce. Obecnie prowadzony jest w 250 szkołach: 126 szkołach podstawowych, 68 gimnazjach, 35 liceach ogólnokształcących oraz 21 technikach, w klasach pierwszych dla każdego z etapów edukacyjnych, czyli w klasach I szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej oraz w klasie IV szkoły podstawowej. Uczniowie tych klas uczeni są zgodnie z nową podstawą programową. Zasoby platformy Eduscience dostosowane są do nowej podstawy programowej.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie http://www.eduscience.pl/
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • Eterno Vagabundo, 2014-02-03 07:33:49

  Obecnie w Polsce I stary, i młody, Powinien znać dobrze Najmniej dwa zawody. Stąd to się taka Potrzeba wyłania, By praktycznego Strzec nauczania.
 • podpisałem, 2014-02-01 18:17:56

  Do BG: Nauczycieli z powołania jest bardzo dużo, ale nie tego oczekują władze. Od nauczycieli nie oczekuje się przekazywania wiedzy i umiejetności, czasem jest to wręcz piętnowane - vide; zakaz nauki czytania i pisania w przedszkolu. Nauczyciel jest rozliczany z realizacji podstawy programowej, tego... się wymaga. I tony dokumentacji.  rozwiń
 • BG, 2014-02-01 15:20:27

  Nauczyciel powinien przekazywać wiedzę i uczyć umiejętności. Ilu jest takich nauczycieli z powołania ?