PARTNER PORTALU
 • BGK

Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli - niezgodny z konstytucją

 • PAP    16 lipca 2013 - 22:01
Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli - niezgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek za sprzeczny z konstytucją przepis, który nie pozwala precyzyjnie ustalić liczby dni kalendarzowych będących podstawą kalkulacji ekwiwalentu pieniężnego za urlop dla nauczycieli akademickich.
Trybunał postanowił, że niezgodny z konstytucją przepis rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 2 listopada 2006 r. będzie jeszcze obowiązywał - utraci moc po 12 miesiącach od ogłoszenia wtorkowego wyroku w Dzienniku Ustaw, chyba że wcześniej resort nauki znowelizuje ten przepis.

Źródłem sprawy był pozew, jaki złożył do gliwickiego sądu nauczyciel akademicki zatrudniony w jednej z uczelni śląskich. Mężczyzna był adiunktem, z uczelnią rozstał się we wrześniu 2010 r. za porozumieniem stron. Uczelnia wypłaciła mu wówczas ekwiwalent za 37 dni urlopu - 27 dni urlopu za 2010 r. oraz 10 dni zaległego urlopu za 2009 r.

Były adiunkt twierdził, że uczelnia niesłusznie przyjęła, że dni niewykorzystanego urlopu to to samo, co dni kalendarzowe przypadające w trakcie urlopu.

Ponieważ ani prawo o szkolnictwie wyższym, ani rozporządzenie urlopowe wydane przez MNiSW nie ustalają sposobu obliczenia dni kalendarzowych związanych z niewykorzystanym urlopem, adiunkt uznał, że należy tu stosować zasady określone w kodeksie pracy i rozporządzeniu urlopowym ministra pracy i polityki socjalnej z 1997 r. Przepisy te zupełnie inaczej nakazują obliczać ekwiwalent urlopowy - w sposób, który byłby dla adiunkta korzystniejszy. Dlatego adiunkt domagał się rozliczenia swojego ekwiwalentu urlopowego według ogólnych zasad, wynikających z kodeksu pracy.

Jednak gliwicki Sąd Rejonowy, rozpoznający sprawę w I instancji, doszedł do wniosku, że niekonstytucyjne mogą być wszystkie przepisy regulujące zasady wynagrodzeń i ekwiwalentów urlopowych - zarówno te dotyczące nauczycieli akademickich, jak i te odnoszące się do wszystkich pozostałych pracowników.

We wtorek trybunał w ogóle nie badał zgodności z konstytucją przepisów o wynagrodzeniu i ekwiwalencie urlopowym zawartych w Kodeksie pracy i rozporządzeniu ministra pracy. Uznał, że nie ma to związku ze sprawą i umorzył postępowanie w tym zakresie.

Natomiast uznał za niezgodny z konstytucją par. 7 ust. 1 rozporządzenia MNiSW, ponieważ - zdaniem TK - nie pozwala on precyzyjnie ustalić liczby dni kalendarzowych będących podstawą kalkulacji ekwiwalentu pieniężnego. Nieznany jest bowiem termin, w jakim wykorzystany zostałby urlop, a tym samym nie da się ustalić liczby dni wolnych od pracy (niedziel, świąt, wolnych sobót), które przypadłyby w tym czasie.

Z tego powodu nie jest możliwe - zdaniem trybunału - dokładne obliczenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, co jest sprzeczne z wytycznymi zawartymi w Prawie o szkolnictwie wyższym, a poza tym nie gwarantuje, że nauczyciel akademicki otrzyma ekwiwalent urlopowy odpowiadający wynagrodzeniu za pracę.

Trybunał nie stwierdził natomiast, by konstytucję naruszał art. 153 ust. 2 Prawa o szkolnictwie wyższym, który upoważnia ministra nauki i szkolnictwa wyższego do określenia w rozporządzeniu zasad ustalania wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego. TK nie zgodził się z zarzutem, że w przepisie tym zabrakło szczegółowych wytycznych.

Wskazał, że zasady określania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy znajdują się w art. 153 ust. 1, zgodnie z którym "nauczycielowi akademickiemu przysługuje w okresie urlopu wypoczynkowego wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował".

"Wytyczne nie muszą znajdować się w tym samym przepisie, który zawiera upoważnienie do wydania rozporządzenia" - podkreślił sędzia sprawozdawca Leon Kieres.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • bob, 2013-07-17 10:49:05

  Najpierw nie wypłacać całości należnej wypłaty, a potem kierować sprawę do TK... trzeba mieć tupet! Dobrze, że dostali po nosie.